60 lat kapłaństwa

  2 lata temu     954 Views  

Kapłaństwo jest miłością Najświętszego Serca Jezusowego
(Św. Jan Maria Vianney)

Sentencję tę, zaczerpniętą z wypowiedzi świętego proboszcza z Ars wciela w swoje życie salezjański kapłan Henryk Badura, który wraz ze wspólnotą seminaryjną i zaproszonymi gośćmi 3 czerwca świętował swoją sześćdziesiątą rocznicę święceń kapłańskich.

Msza święta, której przewodniczył sam Jubilat, zgromadziła nie tylko lokalną wspólnotę duszpasterstwa Łosiówki, ale również przedstawicieli bratnich wspólnot krakowskich, na czele z księdzem inspektorem Dariuszem Bartochą i ks. wikariuszem Adamem Paszkiem. Podczas mszy świętej kazanie wygłosił ks. Piotr Lorek.

W kazaniu ksiądz Piotr poruszył temat salezjańskiej asystencji młodzieżowej, której przykładem od lat jest ks. Henryk Badura. Jego cicha i radosna obecność w murach krakowskiego seminarium od dwudziestu dwóch lat kształtuje serca młodszych współbraci. Ksiądz Henryk pomimo dziewięćdziesięciu lat życia nie unika sytuacji, w których mógłby spotkać się z młodymi. Jego spacery podczas corocznych Savionalii na Łosiówce, w trakcie których ks. Jubilat przechadzając się pośród młodzieży w sutannie i opierając się o laskę rozmawia i żartuje z młodszymi o osiemdziesiąt lat dziećmi przechodzą powoli do legendy tego wydarzenia.

Dla wspólnoty salezjańskiej ks. Henryk kojarzy się jeszcze z jednym obrazem. Zanim jeszcze wspólnota podniesie się z łóżek, ks. Henryk od wielu już lat ofiarowuje pierwszą Mszę świętą w naszej seminaryjnej kaplicy. Zaraz po niej zajmuje miejsce w swoim konfesjonale, w którym z ogromnym wyczuciem i miłością leczy poranione serca swoich współbraci. Dla każdego, kto spowiada się u ks. Jubilata, jak refren powtarza on w każdej spowiedzi: „Zrób wszystko, aby Pan Jezus i Matka Boska byli tym bardziej miłowani i uwielbiany”.

Obecność ks. Henryka we wspólnocie naszego domu, jest szczególnym darem Bożej Opatrzności danym przygotowującym się do kapłaństwa. Przez niego Pan uczy nas, jak stawać się kapłanem według Serca Jezusa.

tekst: Łukasz Burnicki SDB
foto: Marcin Pikor SDB