Boží služobník błogosławionym

  10 miesiące temu     434 Views  

W sobotę, 30 września przedstawiciele świata salezjańskiego przybyli do Bratysławy, stolicy Słowacji, aby uczestniczyć w uroczystym ogłoszeniu przez Kościół nowego błogosławionego: ks. Titusa Zemana. Beatyfikacji salezjanina przewodniczył legat papieski kard. Angelo Amato, a udział w niej wzięli słowaccy biskupi oraz olbrzymia rzesza kapłanów i wiernych. Na uroczystość przybył również przełożony generalny Towarzystwa Salezjańskiego – ks. Ángel Fernández Artime.

Titus Zeman, urodził się 4 stycznia 1915 r. w miejscowości Vajnory jako pierwszy z dziesięciorga rodzeństwa. Pochodził z biednej, wiejskiej rodziny, od dziecka doświadczając różnych chorób. W wieku 10 lat, po zaskakującym wyzdrowieniu, przyrzekł Maryi, że „będzie jej synem na zawsze” i zostanie salezjaninem, kapłanem. Do nowicjatu wstąpił w 1931 r. Śluby wieczyste złożył w 1938 r., a święcenia kapłańskie przyjął w 1940 r.

Jako ksiądz, był nieugięty wobec narzuconego przez Moskwę reżimu komunistycznego. W 1946 r. stanął w obronie znaku krzyża, za co został zwolniony ze szkoły, w której uczył. Ks. Zeman przez 13 lat był niesprawiedliwie więziony i poddawany torturom, doświadczając okrutnego życia w więzieniu i w obozach przymusowej pracy. W tym czasie wielokrotnie go izolowano i zmuszano do pracy przy radioaktywnym uranie. Jako więzień polityczny pozbawiony był wszelkiej opieki, traktowano go jako „człowieka przeznaczonego do likwidacji”. Znakiem represji był również zakaz wykonywania posługi kapłańskiej. Salezjanin zmarł w Bratysławie 8 stycznia 1969 roku, po trzykrotnym ataku serca. Dopiero w 1991 r. został ostatecznie zrehabilitowany i uznany za niewinnego.

W homilii beatyfikacyjnej kard. Amato podkreślał postawę świadectwa, jakie ks. Zeman dawał szczególnie młodym. „Jego wierność Kościołowi ukazywała się w apostolstwie dla młodych (…). Jego postawa była prawdziwie ewangeliczna”. Ksiądz generał w podziękowaniu podkreślił, iż „błogosławiony Titus jest wielkim apostołem powołań. Był skutecznym uczniem Księdza Bosko (…). To nas też wzywa, abyśmy dawali swoje życie dla powołań”. Nowy błogosławiony salezjanin jest nazywany męczennikiem powołań.

W beatyfikacji wzięli też udział salezjanie z Polski. Byli obecni inspektorzy oraz alumni z Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie. Na uroczystość przyjechał również ks. Tadeusz Rozmus, radca regionalny. Wszyscy uczestnicy podkreślali profesjonalnie przygotowaną uroczystość, liczną obecność wiernych i kapłanów oraz piękną oprawę liturgiczną. Niech więc bł. Titus Zeman wstawia się za nami, a my powierzajmy się jego wstawiennictwu.

tekst i foto: ks. Andrzej Gołębiowski SDB

 

 

Zapisz

Zapisz