Srebrna jubilatka

  10 miesiące temu     830 Views  

Salezjanie, pracownicy, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Salezjańskich w Świętochłowicach mieli niezwykłą okazję do uroczystego dziękczynienia. 10 października minęło ćwierć wieku od powstania szkoły. Kulminacyjnym punktem programu obchodów jubileuszu 25-lecia była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. bp Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy Archidiecezji Katowickiej.

Uczestniczyli w niej również zaproszeni goście: ks. Tadeusz Rozmus – radca regionalny, ks. Adam Parszywka – inspektor, salezjanie pracujący przez lata w szkole, nauczyciele, absolwenci oraz młodzież. „Ta praca, którą wykonujecie, to przygotowanie młodych ludzi do przyszłych zadań, to również wychowywanie salezjańskich liderów” – podkreślił ks. bp Wodarczyk. I kontynuował, że jest też dowodem jak „rodzice i młodzi bardzo chętnie myślą o tym, aby podejmować edukację w katolickiej szkole. To dowód na to, że tutaj jest dobra praca katolicka”. Jubileusz to zawsze okazja do dziękczynienia za wszystkich, którzy poprzez minione lata podjęli wysiłek edukacyjny i wychowawczy nad kształtowaniem młodych pokoleń. Dzięki takim właśnie placówkom „młody człowiek może w przyszłości spełniać dobre zadania w przyszłym życiu” – podsumował hierarcha.

Po mszy św., pomimo złej pogody młodzież w towarzystwie orkiestry dętej, przeszła do Centrum Kultury Śląskiej na drugą część jubileuszowych obchodów, pt. „Wspomnienia Srebrem Pisane”. Tam jubileuszową galę poprowadzili: Karolina Piechaczek i Damian Borowkow. Najpierw wstępne przemówienie wygłosił dyrektor szkoły – ks. Wiktor Szlęzak: „Największą naszą radością była, jest i będzie nasza młodzież. Pragniemy jej codziennie towarzyszyć, tak jak czynił to Ksiądz Bosko”. Ks. Szlęzak ponownie skierował słowa powitania do księdza biskupa, do ks. Tadeusza Rozmusa – pierwszego dyrektora szkoły, Prezydenta Miasta Świętochłowic Dawida Kostępskiego, ks. inspektora Adama Parszywki, który niegdyś zaraz po święceniach pracował jako katecheta w świętochłowickiej szkole, ks. Zenona Latawca, przewodniczącego Rady Szkół Katolickich oraz innych przybyłych salezjanów i kapłanów diecezjalnych. Następnie przywitani zostali dobrodzieje, rodzice i zaproszeni do wspólnego świętowania przyjaciele i sympatycy dzieła.

Młodzież przygotowała spektakl, poprzez który uczestnicy obchodów mogli zobaczyć tworzoną przez lata historię. Był to artystyczny sposób wyrażenia wdzięczności poszczególnym dyrektorom. Każdy z nich usłyszał dedykowaną sobie piosenkę. Podziękowania młodych zostały skierowane też do nauczycieli: „wiele nas nauczyli i byli dla nas wzorem”. Dla wychowawców i nauczycieli uczniowie zaprezentowali okolicznościowy film, który specjalnie na tę okazję nakręcili.

Jeden z pierwszych wychowanków szkoły – Mieczysław Kudłacik – obecnie pracownik naukowy jednej ze śląskich uczelni zwrócił się do uczniów z refleksją: „ludzie pozostają w sercach i pamięci […] Wy teraz tworzycie tę szkołę […] Korzystajcie ze wszystkich dobrodziejstw, które ta szkoła daje. Salezjanie dawali nam nadzieję na rozwój. My z tą nadzieją poszliśmy do tej szkoły”. Podczas akademii głos zabrał również ks. Tadeusz Rozmus: „Gdyby nie determinacja ówczesnych władz miasta – nie było by tej szkoły”. Dlatego też ks. radca wyraził wdzięczność p. Krystynie Rawskiej, która była w tamtym czasie prezydentem miasta. I podkreślił, że właśnie z inicjatywy włodarzy miasta powstała w Świętochłowicach salezjańska placówka. Podziękował też wszystkim, którzy tej szkole oddali swe serce.

Prezydent Świętochłowic z kolei podkreślił rolę salezjanów: „Pchnęliście w tę szkołę i dzielnicę nowego ducha. Wiele rzeczy się zmieniało, ale jedna jest niezmienna. To przywiązanie do św. Jana Bosko i systemu prewencyjnego”. I przypominając filary wychowania salezjańskiego wyraził swoją wdzięczność za indywidualne podejście wychowawców do każdego podopiecznego: „Aby zrozumieć młodego człowieka, aby uwierzyć w jego wewnętrzne dobro, musimy zrozumieć, że to dobro jest w każdym z nas. Potraficie to dobro w każdym człowieku zauważyć i wykorzystać”. Listy gratulacyjne odczytali również przedstawiciele innych władz i urzędów. Wszystkie podkreślały dumę z powodu bogactwa wnoszonego przez szkołę do lokalnego środowiska. „Jesteście piękną wizytówką naszego miasta”, podkreślał jeden z mówców. „Cieszycie się szacunkiem i uznaniem wielu mieszkańców”, mówił inny. Na zakończenie zgromadzeni goście obejrzeli radosny taniec i wysłuchali finałowej piosenki.

„Jeżeli jesteście w takiej szkole, to znaczy mam prawo myśleć, że chcecie jako ludzie wiary czegoś więcej” – takie oczekiwanie wyraził w czasie liturgii ks. bp Wodarczyk. To mogą być też życzenia względem wszystkich uczestników srebrnego jubileuszu, a zwłaszcza tych, którzy dzisiaj tworzą salezjańską szkołę w Świętochłowicach.

tekst i foto: ks. Andrzej Gołębiowski SDB