Wizja, pasja i misja

  10 miesiące temu     574 Views  

W cieniu dwóch wielkich ogólnopolskich akcji: Różańca do Granic i Dnia Papieskiego odbył się zjazd kandydatów na animatorów z Okręgu Wschodniego naszej inspektorii. W piątek rzeszowskie oratorium stało się domem, podwórkiem, szkołą i Kościołem dla 35 młodych osób z Lublina, Przemyśla oraz miejscowych. Trzydniowe spotkanie miało miejsce w ramach Szkoły Animatora Salezjańskiego.

Celem organizatorów było – oprócz integracji – przeprowadzenie warsztatów i ogólne zaplanowanie pracy rocznej na placówkach. Każdemu dniowi przyświecało inne hasło, które miało formę angielskich terminów: „vision” (wizja), „passion” (pasja) i „mission” (misja). Pojęcia te zostały kolejno wyjaśnione podczas stosownych konferencji przez duszpasterzy opiekujących się poszczególnymi oratoriami: ks. Marcina Wośka, ks. Łukasza Auguściaka i ks. Michała Libora. Oczywiście wszystko to zostało zrealizowane w kluczu interpretacyjnym duchowości salezjańskiej i systemu wychowawczego Księdza Bosko.

Z tego też względu najważniejszym punktem każdego dnia zjazdu była Eucharystia, czyli spotkanie z Chrystusem. Tak jak u św. Jana Bosko – wszystkie działania były temu podporządkowane. Akcent modlitewny uwypuklony został zwłaszcza w sobotę, kiedy uczestnicy zjazdu razem z miejscowymi parafianami wzięli udział w Różańcu do Granic. A w niedzielę młodzież oratoryjna dołączyła do wspólnoty eucharystycznej lokalnego Kościoła.

W sobotę przyjechał inspektorialny duszpasterz młodzieży, czyli ks. Andrzej Król, który przywiózł jeszcze troje gości: p. Annę Furę (wychowawczyni z Saltromu) i p. Dominikę Zych (wychowawczyni z Oratorium Aniołów Stróżów) oraz ks. Krzysztofa Cepila. Obie panie przeprowadziły bardzo ciekawe warsztaty pedagogiczne z elementami integracji, savoir-vivre’u, zabawy i kreatywności.

Ks. Andrzej przewodniczył mszy św. i wygłosił homilię, a po liturgii wprowadził wszystkich w plany i projekty podjęte w bieżącym roku szkolnym przez Inspektorię Krakowską (Savionalia, Światowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej, Rejs do Panamy na Światowe Dni Młodzieży). W kontekście planowanych działań zachęcił też do synergii, czyli skoordynowanej współpracy na rzecz realizacji podejmowanych zamierzeń. Jego wypowiedź uzupełnił niżej podpisany, który wspomniał o projektach ewangelizacyjnych (współpraca z oratoriami zachodniej Europy, kolęda misyjna), medialnych (rekolekcje wielkopostne) oraz zachęcił wszystkich do współpracy w dzieleniu się informacjami z placówek i promowaniu planowanych wydarzeń w mediach społecznościowych.

Na koniec kandydaci na animatorów zostali rozesłani z misją głoszenia Ewangelii w swoich środowiskach. Radość i entuzjazm, które wyrażali po rzeszowskim spotkaniu daje nadzieję na powodzenie tej misji. A już w sobotę, 14 października – w krakowskim Saltromie jest planowany analogiczny zjazd: młodzieży z Okręgu Zachodniego.

tekst i foto: ks. Krzysztof Cepil SDB