Salezjańskie przygotowanie do Synodu Biskupów nt. młodzieży

  11 miesiące temu     869 Views  

W miniony weekend (17-19 listopada) salezjanie z angielskiej miejscowości Bollington po raz pierwszy w historii gościli wolontariuszy europejskich oratoriów z Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego (Salesian Youth Movement). Zjazd młodzieży miał miejsce w ośrodku rekolekcyjnym Savio House, gdzie spotkało się ok. sześćdziesięciu osób m. in. z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Słowacji, Czech, Węgier, Niemiec, Austrii, Hiszpanii, Francji, Belgii, Włoch i Słowenii.

Polskę reprezentowały cztery osoby: ks. Marcin Wosiek SDB wraz z Natalią Kamińską z Rzeszowa oraz z ramienia warszawskiej inspektorii sióstr salezjanek: s. Kinga Adamiak FMA i Mateusz Białek. Celem spotkania było podsumowanie sierpniowego zjazdu „Confronto”, który odbył się w rodzinnej miejscowości Księdza Bosko (czyli Colle Don Bosco) oraz przygotowanie do XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które w dniach od 3 do 28 października 2018 r. będzie obradowało wokół tematu: „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. W ramach przygotowań do tego synodu Kościół próbuje rozeznać sytuację ludzi młodych na różnych kontynentach i podejmuje refleksję nad swoją misją w życiu każdego młodego człowieka.

Spotkanie koordynował ks. Fabio Attard SDB, który w zgromadzeniu salezjańskim jest odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży na całym świecie. Dlatego on też wygłosił kilka konferencji i animował spotkania w grupach. Wyniki tej wspólnej pracy, wnioski i propozycje młodzieży salezjańskiej zostały przekazane ks. Rossano Sali SDB, który został przez papieża Franciszka nominowany na stanowisko specjalnego sekretarza synodu.

tekst: ks. Krzysztof Cepil SDB

foto: ks. Marcin Wosiek SDB