Niepokalana, kurs animatorski i samorządy

  9 miesiące temu     436 Views  

W miniony weekend w budynku Zespołu Szkół Salezjańskich w Krakowie – Nowej Hucie miały miejsce trzy wydarzenia: Msza św. i palenie listów do Maryi z okazji piątkowej uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, druga edycja Szkoły Animatora Salezjańskiego dla Okręgu Zachodniego (czyli młodzieży z placówek w Kielcach, Krakowie, Oświęcimiu, Skawie, Staniątkach, Świętochłowicach i Zabrzu) oraz zjazd Samorządów Szkół Salezjańskich.

W okolicznościowych obchodach ku czci Niepokalanej oprócz kilkudziesięcioro kandydatów i kandydatek na animatorów wzięły udział również dzieci z Oratorium Aniołów Stróżów i uczniowie Zespołu Szkół Salezjańskich. Dlatego wokół ogniska, do którego wrzucano listy do Maryi, razem z rodzicami najmłodszych zgromadziło się grubo ponad sto osób. Obrzędowi palenia listów towarzyszył śpiew maryjnych pieśni i modlitwa. Uzasadnienie świętowania uroczystości Niepokalanego Poczęcia podał w mszalnym kazaniu ks. Franciszek Janyga.

A samo świętowanie w gronie uczestników zjazdu kandydatów na animatorów rozciągnęło się do późnych godzin nocnych. Na sali gimnastycznej najpierw dziewczyny (a dokładnie – głównie one) animowały wspólne tańce integracyjne, a potem chłopcy (z jednym wyjątkiem) razem z salezjanami zagrali turniej piłki nożnej halowej. Zabawa była przednia 🙂

W sobotę był czas na warsztaty: p. Ania Fura z Saltromu i p. Dominika Zych z Oratorium Aniołów Stróżów analogicznie do zajęć z młodzieżą z Okręgu Wschodniego wprowadziły uczestników zjazdu w temat dynamiki pracy z grupą oraz określiły kodeks obowiązujący wszystkich przyszłych animatorów. Niżej podpisany wygłosił konferencję pt. „Question? – Answer” i podzielił się świadectwem swojego doświadczenia kryzysu wiary i wyjścia z niego. Konferencję wieńczył film z Nickiem Vujiciciem w roli głównej pt. „Cyrk Motyli”.

Równolegle w tym samym miejscu i czasie odbyło się spotkanie Samorządów Szkół Salezjańskich krakowskiej inspektorii, podczas którego ks. Andrzej Król, czyli główny odpowiedzialny za Duszpasterstwo Młodzieżowe, chciał wysłuchać głosu uczniów i poznać ich opinie na różne ważne dla poszczególnych społeczności szkolnych tematy. Omówiono też zaplanowane przez zarząd inspektorii  wydarzenia, które w nadchodzących miesiącach wymagają skoordynowanych działań wielu zaangażowanych osób – m.in. Kolędę Misyjną, Savionalia, Mistrzostwa Świata Młodzieży Salezjańskiej oraz Rejs Niepodległości.

Wszyscy uczestnicy spotkania samorządów – podobnie jak kandydaci na animatorów – wzięli też udział w Eucharystii oraz w ankiecie dotyczącej korzystania z internetu. Badanie ma służyć polepszeniu jakości komunikacji społecznej w krakowskiej inspektorii. Podczas liturgii kazanie wygłosił ks. Król. Kaznodzieja przywołał obraz pasterza w postaci śp. ks. Andrzeja Szpaka umierającego w otoczeniu ludzi, którym poświęcił życie. I zachęcił wszystkich – samorządowców oraz kandydatów na animatorów, by tak jak śp. ks. Szpak mieli z innymi dobre relacje. Bo Pan Jezus powołuje, żeby być „dla” innych.

tekst: ks. Krzysztof Cepil

foto: Kamil Oleszkiewicz