Popłyniemy…

  9 miesiące temu     732 Views  

Kochasz Boga i Ojczyznę? Chciałbyś móc z dumą reprezentować nasz kraj na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie? Chciałabyś uczcić jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości rejsem dookoła świata? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość: salezjanie zapraszają na Rejs Niepodległości! Rangę tej imprezy podkreśla patronat Pani Premier Beaty Szydło, Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej (w chwili ogłoszenia rejsu).

Wizję młodych Polaków opływających kulę ziemską na pokładzie słynnego żaglowca „Dar Młodzieży” wspólnie zarysowali 22 listopada na konferencji prasowej min. Beata Kempa, szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Marek Gróbarczyk – Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz pomysłodawca inicjatywy – ks. Adam Parszywka, przełożony Inspektorii Krakowskiej Salezjanów Księdza Bosko. Przedsięwzięcie wspólnie organizują Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu”, MGMiŻŚ oraz Akademia Morska w Gdyni.

Symboliczna inauguracja Rejsu Niepodległości odbędzie się w Krakowie 2 maja 2018 r. Dzień wcześniej w łagiewnickim sanktuarium zostanie rozpalona Iskra Bożego Miłosierdzia w formie olimpijskiego znicza. Ta niezwykła uroczystość odbędzie się w ramach Savionaliów – imprezy stanowiącej święto młodzieży Inspektorii Krakowskiej. Następnie właśnie 2 maja – w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – Iskra Bożego Miłosierdzia zostanie przekazana młodym flisakom, którzy Wisłą przetransportują ją do Gdyni i dostarczą na pokład „Daru Młodzieży”. Płynięcie do Panamy z symbolem Iskry Bożego Miłosierdzia będzie przypominać olimpijską sztafetę, tylko o zupełnie innym znaczeniu – ewangelizacyjnym. A rejs dookoła świata pod biało-czerwoną banderą uświetni setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Żaglowiec wypłynie z gdyńskiego portu 22 maja – dokładnie osiem miesięcy przed inauguracją 34. Światowych Dni Młodzieży. A Iskra Bożego Miłosierdzia zostanie przez polską młodzież przekazana gospodarzom ŚDM w Panamie w styczniu 2019 r. Będzie to nawiązanie do zawartego w „Dzienniczku” św. Faustyny proroctwa o wychodzącej z Polski iskrze, która ma przygotować świat na powtórne przyjście Chrystusa (nr 1732). Jednocześnie Iskra Bożego Miłosierdzia połączy orędzie krakowskich ŚDM z programem panamskich ŚDM i w ten sposób podkreśli ciągłość nauczania Kościoła. Sam pomysł rejsu dookoła świata o duszpasterskim wymiarze powstał też w związku ze spotkaniami młodych: ks. Adam Parszywka podjął próby jego organizacji już przed ŚDM w Rio de Janeiro w 2013 r. Według krakowskiego prowincjała salezjanów nie ma lepszej wizytówki Kościoła niż rozentuzjazmowani młodzi ludzie świadczący o Chrystusie wobec swoich rówieśników i niosący Dobrą Nowinę na krańce świata.

Członkowie załogi żaglowca wezmą udział w Wydarzeniach Centralnych ŚDM, przez co Polacy znów będą w centrum uwagi całego chrześcijańskiego świata. Trudno o lepszą promocję naszego kraju wśród globalnej widowni. Oprócz promowania Polski na całym świecie, celem Rejsu Niepodległości jest krzewienie polskości wśród rodaków na emigracji. Dlatego też zanim statek powróci do Gdyni w marcu 2019 r., to wpłynie do osiemnastu portów na czterech kontynentach. Momenty zawijania do portów będą wykorzystane do zorganizowania szeregu imprez i spotkań upowszechniających wiedzę o naszym kraju oraz do odwiedzin lokalnej Polonii. Na tych spotkaniach promowani będą misjonarze i osoby szczególnie zasłużone dla Polski. Ale przystanki te będą też okazją do pokazania otwartości, gościnności i życzliwości Polaków oraz do podzielenia się radością wyniesioną z przeżywania ŚDM we własnym kraju innym, bo jak na powiedział na konferencji prasowej ks. insp. Adam Parszywka: – Chcemy w sposób specjalny zaznaczyć naszą misję w świecie poprzez zabranie młodych reprezentantów z różnych kontynentów na Światowe Dni Młodzieży.

Kto może wziąć udział w Rejsie Niepodległości? Oprócz adeptów Akademii Morskiej, dla których rejs będzie miał wymiar szkoleniowy, na pokład „Daru Młodzieży” może dostać się każdy Polak w wieku 18-26 lat, który zostanie laureatem konkursu pt. „Rejs Niepodległości”. Ma on dwa etapy, a jego zasady znajdują się na stronie https://pl2018.org/ . Zadania i pytania konkursowe dotyczą trzech dziedzin: promocji lokalnej, małej ojczyzny z wykorzystaniem nowoczesnych środków społecznego przekazu, wiedzy o morzu oraz znajomości Biblii. Współorganizatorem konkursu jest Konferencja Episkopatu Polski. Każdy z laureatów zostanie odpowiednio przeszkolony, by bezpiecznie wziąć udział w rejsie i będzie mógł popłynąć na jednym z odcinków trasy dookoła świata. Jednocześnie wszyscy oni będą mieli zapewniony udział w spotkaniu z Papieżem Franciszkiem podczas 34. Światowych Dni Młodzieży w Panamie w dniach 22-27 stycznia 2019 r.

tekst: ks. Krzysztof Cepil SDB

foto: Maciej Stobierski