Kolędowanie z misją

  9 miesiące temu     688 Views  

Misyjne Kolędowanie to nowa inicjatywa, która w sobotę, 13 stycznia, zgromadziła w seminaryjnej auli Łosiówki ponad dwieście osób. Wśród nich znaleźli się salezjanie z ks. insp. Adamem Parszywką na czele, wolontariusze z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”, ich rodzice, dobrodzieje i sympatycy SWM oraz członkowie Yacht Clubu Saltrom przygotowujący się do rejsu do Panamy. Pomysłodawcą wydarzenia, które może na stałe wpisać się w kalendarium życia salezjańskiego w Krakowie jest ks. Wojciech Strzelecki, dyrektor Salezjańskiego Centrum Wychowania i Duszpasterstwa Młodzieży. Śpiewanie kolęd i pastorałek wiąże się ze świętowaniem Wcielenia Pańskiego, dlatego Misyjne Kolędowanie odbyło się w czasie, który w Polsce stanowi tradycyjne przedłużenie okresu Bożego Narodzenia.  Nic też dziwnego, że wieczór kolęd rozpoczął się modlitwą „Anioł Pański”, która upamiętnia zgodę Matki Bożej na cudowne Wcielenie Syna Bożego.

Ze względu na misyjny rys spotkania, jego współorganizatorem był SWM. W przygotowaniu i realizacji programu pomagali również mieszkańcy Salezjańskiego Domu Studenta. Akompaniament i prowadzenie śpiewu zapewnił zespół w składzie: Leszek Wadowski (fortepian), ks. Wojciech Strzelecki (gitara) oraz grający na instrumentach z krajów misyjnych – dk. Łukasz Torbicki (cajon) oraz wolontariuszki SWM Justyna Kołodziej i Justyna Marczewska (grzechotki). Dodatkowo kilka utworów ubogacił swoją grą na saksofonie Antoni Gryniewicz. O odpowiednie nagłośnienie auli i oświetlenie sceny zadbali Łukasz i Magdalena Piegzowie, dzięki czemu wspólne wykonanie kolęd i pastorałek przez wszystkich zgromadzonych było możliwe. Jedynym utworem wykonanym solo była kolęda: „Nie było miejsca dla Ciebie”, którą zaśpiewał kl. Krzysztof Jaskólski.

Program podzielony był na przeplatające się dwie części: muzyczną i misyjną. Konferansjerem zapowiadającym poszczególne kolędy i wprowadzającym w ich historyczny zarys był Stanisław Juszczyk. Natomiast prowadzącymi program misyjny były Maria Czerwonka i Agata Lipińska. Świadectwem wolontariatu na rzecz ubogiej młodzieży w Etiopii podzieliła się Hanna Przegon, która nawet wystąpiła w ludowym stroju z tego kraju. Ponadto wolontariusze SWM połączyli się przez media społecznościowe z misjonarzami w Afryce i Ameryce Południowej, by ich pozdrowić, wyrazić z nimi swą duchową łączność i wspólnie uwielbić narodzonego w Betlejem Jezusa. Najpierw był to ks. Artur Bartol z Republiki Środkowej Afryki, a potem wolontariuszki pracujące w Boliwii: Arleta Pabian i Aneta Stachnik. Dziewczęta z SWM były najwyraźniej wzruszone, co można było stwierdzić po rejestrowanym „na żywo” przez kamerę internetową obrazie projektowanym na ścianie.

W ciągu dwóch godzin udało się zaśpiewać siedemnaście kolęd i pastorałek, a repertuar przewidywał wykonanie wszystkich zwrotek. Na koniec ks. inspektor wygłosił słówko na dobranoc i wszyscy zgromadzeni pomodlili się o pokój na świecie. Po udzielonym przez prowincjała błogosławieństwie goście udali się na poczęstunek, czyli barszcz z krokietem i ciasto. Niektórzy skorzystali również z bogatej oferty Sklepiku Misyjnego, z którego cały dochód przeznaczony został na realizację misyjnych projektów.

ks. Krzysztof Cepil SDB

foto: Jagoda Leśniewska