Prenowicjat, początek drogi przyszłych salezjanów

  8 miesiące temu     1754 Views  

Ośmiu młodych mężczyzn zgłosiło w tym roku chęć rozpoczęcia formacji w Towarzystwie św. Franciszka Salezego. Pierwszym jej etapem jest prenowicjat polegający na kilku weekendowych spotkaniach formacyjnych, podczas których kandydaci do zgromadzenia rozeznają swoje powołanie wśród samych salezjanów, a zwłaszcza z pomocą odpowiedzialnego za ten czas ks. Tadeusza Mietły.

W dniach 17-18 lutego w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego odbyło się pierwsze takie spotkanie w tym roku. Miało ono charakter inauguracyjny i wprowadzający w znaczenie prenowicjatu, dlatego wieńczącym je punktem było krótkie nabożeństwo, podczas którego ks. insp. Adam Parszywka oficjalnie przyjął i zatwierdził tegorocznych kandydatów do Zgromadzenia Salezjańskiego.

Program spotkania miał na celu zwłaszcza integrację prenowicjuszy ze sobą nawzajem oraz wyjaśnienie na czym polega rozpoczęty okres formacji. Najbardziej wyjątkowym punktem był udział grupy w premierowym spektaklu tegorocznego Misterium Męki Pańskiej, które było zarazem zetknięciem się z charakterystyczną formą realizacji salezjańskiego posłannictwa, jaką jest teatr.

Na pierwszy zjazd stawiło się sześciu kandydatów. Dwóch z różnych powodów nie mogło przybyć, lecz również zostali zaocznie do prenowicjatu przyjęci. Oprócz wyznaczonych weekendów wszyscy prenowicjusze są w kontakcie z ks. Tadeuszem i w każdej chwili mają możliwość rozmowy i spotkania się z nim.

dk. Łukasz Torbicki SDB

foto: ks. Krzysztof Cepil SDB