In Memoriam

  6 miesiące temu     522 Views  

Współczesne czasy, w których żyjemy odarły młode pokolenia z autorytetów, do którym możemy się dzisiaj odwołać. Na szczęście jest coraz więcej ludzi i organizacji, które sięgając do historii, wydobywają te z przeszłości, które dla współczesnych pokoleń, są nadal świadectwem nieustępliwej walki o godność, wartości, prawdę i chrześcijańskie ideały.

Jedną z historycznych postaci, godną uwagi, jest arcybiskup Antoni Baraniak, „niezłomny rycerz polskiego Kościoła”, tak nazywany w wielu publikacjach. Był salezjaninem, który w pełni zrealizował oddanie Kościołowi w bardzo trudnych czasach reżimu komunistycznego.

Hołd oddawany temu wielkiemu kapłanowi i Polakowi ma miejsce przy różnych okazjach i różnych formach, szczególnie o wymiarze patriotycznym.

4 marca b.r., w kościele św. Stanisława Kostki w Krakowie odbył się koncert zatytułowany: Abp Antoni Baraniak In Memoriam.

Organizatorami artystycznego wydarzenia byli salezjanie, Instytut Pamięci Narodowej, oddział w Krakowie oraz Stowarzyszenie Passionart. Chór, orkiestra symfoniczna oraz soliści Filharmonii Krakowskiej wykonali REQUIEM d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Podczas koncertu uroczyście wniesiono portret arcybiskupa A. Baraniaka a ks. Adam Parszywka, przełożony inspektorii krakowskiej salezjanów, przedstawił jego postać. Koncert zgromadził wiele osób, które wypełniły kościół na Dębnikach. Wrażenia artystyczne oraz poziom wykonania sprawiły, że zakończył się on owacją na stojąco.

Ks. Andrzej Gołębiowski sdb

Foto: Marcin Niewalda