153 dla ponad półtora tysiąca

  6 miesiące temu     600 Views  

W Krakowie za dziewięć dni rozpoczną się XXIX Światowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej, w których weźmie udział ponad półtora tysiąca sportowców z czterech kontynentów. Na drugim spotkaniu wolontariuszy w Publicznym Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie pojawiło się stu dwudziestu młodych ludzi, który chcą się zaangażować w organizację tego prestiżowego wydarzenia sportowo-kulturalnego. Licząc razem z nieobecnymi na spotkaniu w igrzyskach weźmie udział 153 osoby w charakterze wolontariuszów. Na wstępie koordynator wolontariuszów – ks. Franciszek Janyga poprowadził modlitwę, po czym przypomniał ideę wolontariatu i ostrzegając przed niepowodzeniami – prosił by nikt się trudnościami nie zniechęcał. Zapowiedział też utworzenie grupy na facebooku, która umożliwi swobodny przepływ informacji. I zobowiązał wszystkich do samodzielnego zapoznania się z obiektami, na których odbywać się będą rozgrywki i spotkania.

Następnie Katarzyna Kucik, szefowa Biura Igrzysk zachęciła w przypadku pojawienia się jakichś wątpliwości do rozwiewania ich w biurze poprzez zadawanie pytań. Nawiązała też do nauczania Pana Jezusa, zgodnie z którym służba stanowi źródło szczęścia. Potem ks. Wojciech Strzelecki podkreślił rolę zachęcania gości do uczestnictwa w spotkaniach modlitewnych i Eucharystii oraz koniecznych działań w związanych z tym konkretnych sytuacjach – np. przy wchodzeniu do kościoła.

Odpowiedzialne za organizację wycieczek Agnieszka i Alicja Małaszek z Saltromu przedstawiły podstawowe zasady dotyczące uczestnictwa wolontariuszy w zwiedzaniu atrakcji turystycznych razem z zagranicznymi gośćmi. Ks. Ireneusz Macioł jako odpowiedzialny za przeprowadzenie rozgrywek sportowych wskazał konieczność zapoznania się z regulaminami rozgrywek wśród tych wolontariuszy, którzy będą pomagać na sportowych arenach. A główny organizator igrzysk, czyli ks. Bogusław Zawada zwrócił uwagę na to, że nie wolno uczestnikom ani wolontariuszom zgubić identyfikatorów, bo na ich podstawie będą wydawane posiłki oraz będą one uprawniać do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej. I dodał, że wolontariusze dostając białą koszulkę i czerwony polar są zobowiązani do ich noszenia – bo muszą być łatwo rozpoznawalni. Na koniec ks. Franciszek Janyga przydzielił konkretne osoby do poszczególnych zadań, po czym każdy w swojej grupie spotkał się z osobą odpowiedzialną.

ks. Krzysztof Cepil SDB