Dyskusja o Niezłomnym

  6 miesiące temu     307 Views  

W środę, 18 kwietnia, w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie w ramach Krakowskiej Loży Historii Współczesnej miała miejsce promocja albumu „Arcybiskup Antoni Baraniak 1904-1977”. Gospodarz spotkania, czyli red. Roman Graczyk, zaprosił do dyskusji dr. hab. Konrada Białeckiego, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz ks. prof. Józefa Mareckiego, kierownika Katedry Archiwistyki i Nauk Pomocniczych na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Prof. Białecki jako jeden z autorów wspólnej publikacji IPN i Konferencji Episkopatu Polski (autorami są również: dr hab. Elżbieta Wojcieszyk, dr hab. Rafał Reczek i dr Rafał Łatka) przybliżył zebranym gościom i radiosłuchaczom życiorys Antoniego Baraniaka, wybitnego patrioty, salezjanina i od 1957 r. Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego. Obraz osobowości niezłomnego duchownego uzupełnił w swoim wywodzie ks. prof. Józef Marecki, który podkreślił, że w całej jego posłudze widać było salezjańskiego ducha, czyli ukierunkowanie na duszpasterstwo młodzieży. Historycy zgodzili się, że ks. abp Antoni Baraniak był jedną z trzech najważniejszych postaci Kościoła w Polsce w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych (obok prymasa Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyły).

Z dyskusji można było się dowiedzieć, że przymioty osobiste Antoniego Baraniaka takie jak szczerość, prostota, prawość, mocny kręgosłup moralny, rygorystyczny stosunek do życia oraz patriotyczne wychowanie odebrane w rodzinie i oświęcimskim Gimnazjum Salezjańskim – stanowiły źródło jego niezłomnej postawy w czasie prześladowania ze strony komunistycznych władz. Po aresztowaniu w 1953 r. przesłuchiwano go ok. 150 razy, często były to po prostu tortury, które miały wymusić zeznania przeciwko prymasowi Wyszyńskiemu, jego bezpośredniemu przełożonemu. Jak wiadomo, plan się nie powiódł – ale bohaterski hierarcha miał nieraz chwile kryzysu. Wtedy powtarzał sam do siebie: „Baraniak, ty się nie możesz ześwinić”.

ks. Krzysztof Cepil SDB
foto: Żaneta Wierzgacz (Oddział IPN w Krakowie)