Szkoła mobilna dla księży

  6 miesiące temu     476 Views  

W Tarnowskich Górach kończy się kwinkwenium, spotkanie formacyjne księży (wyświęconych do pięciu lat wstecz) z inspektorii krakowskiej i wrocławskiej. W spotkaniu, któremu przyświeca hasło: „Za księdzem Bosko – moje dziś i jutro” bierze udział 36. salezjanów pracujących w parafiach, szkołach, oratoriach i młodzieżowych duszpasterstwach południowej Polski.

Wczoraj kwinkweniści mieli zajęcia z p. Robertem Cieślarem, ps. „Uno”, który pracuje w Bytomiu jako streetworker w Grupie Pedagogów Ulicy „Uno”. Wystąpił on jako przedstawiciel Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego RP oraz partner programu z Belgii pt. „Szkoła mobilna”. P. Robert podkreślił, że pracuje jako streetworker, bo nie jest mu obojętny los dzieci ulicy, których na świecie jest. ok. 150 milionów. W Polsce nie ma może dzieci i młodzieży żyjących 24 godziny na dobę na ulicy, niemniej niezależnie od definicji „dzieci ulicy” – również w naszych miastach i wioskach jest mnóstwo młodych osób wykluczonych społecznie i zagrożonych marginalizacją. W ramach zajęć praktycznych ze streetworkingu salezjanie wzięli udział w pokazowej lekcji „Szkoły mobilnej”.

W centrum dnia była koncelebrowana Eucharystia, której przewodniczył ks. insp. Jarosław Pizoń, wrocławski prowincjał. W ramach rekreacji odbył się mecz piłkarski, w którym księża przypomnieli sobie kleryckie czasy i mecze rozgrywane na Łosiówce. Dziś rano kwinkweniści rozpoczęli dzień od spotkania z Chrystusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie. Najważniejszym punktem programu znów będzie Eucharystia – tym razem głównym celebransem ma być ks. insp. Adam Parszywka, przełożony Inspektorii Krakowskiej.

ks. Krzysztof Cepil SDB