Tysiąc barw szachownicy

  6 miesiące temu     368 Views  

Szachownica ma pola czarno-białe, ale gdy się zagra na niej, zwłaszcza w niezwykłej atmosferze turnieju, to zaczyna się ona mienić tysiącem barw! Tak, parafrazując znaną piosenkę mówiącą o klawiszach fortepianu (Kate Melua, „Spider’s web”), można streścić niezwykłość tego, co się dokonało 14 kwietnia 2018 r. na IV Mistrzostwach Archidiecezji Krakowskiej Liturgicznej Służby Ołtarza w Szachach oraz na rozgrywanych równolegle I Mistrzostwach Parafii Salezjańskich Liturgicznej Służby Ołtarza w Szachach. Łącznie w zawodach wzięło udział 72. młodych szachistów z 20. różnych parafii (nie tylko z Archidiecezji Krakowskiej!), którzy przybyli wraz z księżmi i opiekunami do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu.

Patronat honorowy turnieju objęli: Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski, Opat Tyniecki – o. Szymon Hiżycki OSB oraz Inspektor Prowincji św. Jacka w Krakowie – ks. Adam Parszywka SDB. Sędzią głównym był Jarosław Pietraszewski – międzynarodowy sędzia szachowy. Mistrzostwa zorganizowała Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie – Pychowicach,  z ks. proboszczem Jackiem Ryłko SDB na czele oraz p. Jackiem Przybylskim – koordynatorem Ligi Małopolskiej. Współorganizatorem rozgrywek był br. Jakub Biela OSB, który również w niezwykle interesujący sposób oprowadził wszystkich uczestników po najważniejszych i najciekawszych miejscach tynieckiego opactwa.

Organizacja mistrzostw wymagała pomocy ze strony wielu osób: młodzieży, licznych wolontariuszy, którzy chętnie posłużyli swym czasem i siłami, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Zawody rozgrywały się w atmosferze przyjaźni i szacunku wynikających ze wspólnej pasji i zainteresowań, zaś doświadczenia zdobyte w rywalizacji, na pewno wiele uczestników nauczyły. I nie chodzi tylko o szachy, ale też o wspólnie spędzony czas, który jest bezcenny.

Spośród parafii salezjańskich znalazło się sześć reprezentacji: z Krakowa – Pychowic, Lublina, Mińska Mazowieckiego, Pogrzebienia, Skawy i Staniątek. Wszystkim zwycięzcom i laureatom mistrzostw archidiecezjalnych i salezjańskich serdecznie gratulujemy! Wyrazy uznania jak i zachęty do dalszej pracy należą się także przegranym; bo każdy, kto podjął się wyzwania walki szachowej z dużo lepszym od siebie przeciwnikiem, mimo przegranej, doświadczył owego bogactwa barw, jaka mieni się nie tylko na czarno-białej (jakby się mogło wydawać) szachownicy, ale także w relacjach, które stworzone zostały z różnymi przeciwnikami w rozgrywanych kolejnych rundach.

Wyniki IV Mistrzostw Archidiecezji Krakowskiej Liturgicznej Służby Ołtarza w Szachach w poszczególnych kategoriach wg dat urodzenia:
2007 i młodsi
2003-2006
1998-2002

Wyniki I Mistrzostw Parafii Salezjańskich Liturgicznej Służby Ołtarza w Szachach:
Grupa 2003-2006
1. parafia pw. NSPJ Kraków-Pychowice 16,5 pkt
2. parafia pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Lublinie 6,5 pkt
3. parafia pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Skawie 4,5 pkt

Grupa 2007 i młodsi
1. Szkoły Salezjańskie w Mińsku Mazowieckim 18,5 pkt
2. parafia NSPJ Kraków-Pychowice 16,5 pkt
3. parafia pw. św. Wojciecha w Staniątkach 14,5 pkt
4. parafia pw. św. Bartłomieja w Pogrzebieniu 7,5 pkt
5. parafia pw. MB Wspomożenia Wiernych w Lublinie 6,0 pkt
6. parafia pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Skawie 3,0 pkt

ks. Marcin Śnieżyński SDB