Savionalia i piękny koniec Igrzysk

  4 miesiące temu     712 Views  

Piosenką „Marana tha!” skończył się międzynarodowy piknik i koncert uwielbieniowy zespołu NiemaGOtu przy ul. Tynieckiej w Krakowie. Było to również zwieńczenie XXIX Światowych Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej. W imprezie brali udział uczestnicy Savionaliów, bo oba wydarzenia dziś były połączone. Oznacza to, że na obiektach salezjańskich gościło ok. 2300 osób z czterech kontynentów, które niezależnie od pochodzenia świetnie się bawiły.

Na początku pikniku wszyscy zostali poproszeni do Parku Misyjnego „Wioski Świata”, gdzie przy pomocy drona zrobione zostało wspólne zdjęcie sportowców i uczestników Savionaliów. Reprezentacje poszczególnych krajów zajęły na mapie świata miejsce w granicach lub w pobliżu swoich krajów. Ze względu na to, że Polaków było najwięcej – to otoczyli oni kontur kuli ziemskiej i chwytając się za ręce – otoczyli kręgiem wszystkich zagranicznych gości.  W „Wioskach Świata” odtańczono też poloneza.

Potem niezwykle energetyczny koncert dał zespół Muode Koty. Występ hip-hopowców przeplatał się z uroczystą dekoracją zwycięzców rozgrywek koszykówki, piłki nożnej, siatkówki i tenisa stołowego. W klasyfikacji złotych medalistów wygrała Polska (siedem razy na najwyższym stopniu podium), ale tylko dzięki indywidualnym lub deblowym osiągnięciom tenisistów stołowych. Natomiast jedyne polskie „złoto” w sportach zespołowych zdobyły siatkarki z Lublina, czyli podopieczne ks. Łukasza Auguściaka SDB.  Natomiast w sportach drużynowych dominowali obcokrajowcy, spośród których należy wyróżnić Chorwatów i Hiszpanów. Chłopcy i dziewczęta z tych krajów zdobyli po trzy złote medale w różnych kategoriach wiekowych. Warto podkreślić, że jedynymi złotymi medalistami spoza Europy byli Brazylijczyk i Syryjka (oboje w tenisie stołowym). Po nagrodzeniu medalistów wszystkich dyscyplin XXIX Światowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej zostały oficjalnie zamknięte i tym samym przeszły do historii.

Tradycyjne „słówko na dobranoc” wygłosił ks. insp. Adam Parszywka, który podziękował za organizację i koordynację Igrzysk ks. Bogusławowi Zawadzie. Potem zaczął śpiewać zespół NiemaGOtu. Oczywiście nie mogło zabraknąć nawiązania do ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, dlatego zespół zaprosił wybranych uczestników Savionaliów do wspólnego odśpiewania z nimi na scenie hymnu ŚDM. Młodzież chóralnie włączała się w śpiew również innych utworów. Mocnym akcentem intensywnego wieczoru był pozostawiony niemal na koniec pokaz sztucznych ogni. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem.

ks. Krzysztof Cepil SDB
foto: Krzysztof Pasternak

oficjalna strona XXIX Światowych Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej

oficjalny kanał filmowy XXIX Światowych Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej

Igrzyska na naszym Facebooku