Savionalia: do zobaczenia za rok!

  4 miesiące temu     1208 Views  

Tradycyjnie trzeci dzień Savionaliów ma charakter misyjny. Nie inaczej było i tym razem. Jednak dzisiejszy poranek misyjny był zupełnie inny niż w ubiegłych latach. A to wszystko za sprawą grup z Afryki, Ameryki Południowej i Azji, które wcześniej uczestniczyły w XXIX Światowych Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej i dziś miały okazję też zaprezentować się również na święcie młodzieży Inspektorii Krakowskiej.

Brazylijczycy, którzy przyjechali z Manaus z ks. Sławomirem Drapiewskim, zatańczyli sambę i opisali zwyczaje swojego kraju. Tanzańczycy i chłopcy z Republiki Środkowej Afryki zaśpiewali i zatańczyli w hip-hopowym stylu, natomiast Syryjczycy zaśpiewali piękną pieśń w języku arabskim. Największym hitem był jednak występ grupy dziewcząt i chłopców z miasta Mansa w Zambii, którzy przebrani w stroje ludowe zaprezentowali choreografię typową dla afrykańskich tańców. Podczas swojego występu młodzi Afrykańczycy pokazali jak można jeździć na rowerze.

Głównym punktem programu była dzisiaj koncelebrowana Eucharystia, w czasie której dziewiętnastu osobom z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu” zostały uroczyście wręczone krzyże misyjne. Oznacza to, że zostają wysłani na misje do różnych krajów Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Liturgii przewodniczył ks. Marcin Kaznowski, wikariusz inspektora, a homilię wygłosił wspomniany już ks. Drapiewski. Zwrócił się on do wszystkich grup po kolei: do wolontariuszy wyjeżdżających na misje, ich rodziców, młodzieży oraz do salezjanów. Zapewnił wszystkich o opiece Maryi, której zawierzył nas Chrystus słowami z krzyża: „Oto Matka Twoja”. Maryja jako Mama każdego z nas będzie nas zawsze wspierać i wypraszać u Syna potrzebne dla nas łaski.

Po mszy św. ogłoszono zwycięzców organizowanych przy okazji Savionaliów konkursów. W konkursie fotograficznym „Boska Fota” wygrały dziewczyny z Odessy: Zhanna Kurtyk była najlepsza w kategorii „Reportaż”, a w kategorii „Duchowa Rewolucja” – Wiktoria Kochubey. W quizie wiedzy o św. Stanisławie Kostce bezkonkurencyjny był Mateusz Mirczak z Oświęcimia. Natomiast w Inspektorialnym Konkursie Służby Liturgicznej pierwsze miejsce zajął Mateusz Wójcik z Kielc. Serdecznie gratulujemy!

Zanim Savionalia 2018 zostały zamknięte, uczestnicy mieli okazję wspólnie zatańczyć „belgijkę” i inne tańce integracyjne. A członkowie poszczególnych oratoriów mogli zaprezentować na scenie nowe układy choreograficzne dla najnowszych tanecznych przebojów. Przed rozjazdem do domów została załamana pewna tradycja, bo dziś na obiad nie było „salezjańskiego” bigosu, lecz ryż z fasolką po bretońsku. Nikomu to jednak chyba nie przeszkadzało… Wyjeżdżająca młodzież podkreślała, że na przyszłoroczne Savionalia przyjedzie na pewno!

ks. Krszysztof Cepil SDB
foto: ks. Andrzej Gołębiowski SDB (tytułowe zdjęcie), Wiktoria Kochubey – I miejsce w kategorii „Duchowa Rewolucja”,  Zhanna Kurtyk – I miejsce w kategorii „Reportaż”, Katarzyna Kozłowska, ks. Krzysztof Cepil SDB

Oficjalna strona Savionaliów

Oficjalny Facebook Savionaliów

#savionalia