Pasterka u Przyłękowskiej Pani

Po gorliwym uczestnictwie w roratach, których hasłem przewodnim było „ Z Duchem Twoim”, mogliśmy wspólnie odkrywać dary Ducha Św. oraz Jego owoce. Codziennie nowa postać, nowa historia, refleksja. Przez te kilkanaście dni, które przygotowywały nas do świąt Bożego Narodzenia poznaliśmy konkretnych ludzi, w których życiu działał Duch Św. Mówiliśmy nie tylko o bohaterach biblijnych, ale także o ludziach XXI w.

W końcu nastał długo wyczekiwany, chyba przez wszystkich dzień. Wigilia. Rano o godz.8.00 zgromadziliśmy się na Mszy św. w Sanktuarium, która była ostatnią Mszą św. roratnią. Po Eucharystii ks. prob. Krzysztof podziękował wszystkim, którzy uczestniczyli w tegorocznych roratach oraz rozdał dzieciom czekolady i kalendarze z Aniołem Stróżem. Również została wylosowana figurka Matki Bożej, która to trafiła do jednej rodziny z naszej parafii już na stałe.

Na Pasterce o godz. 22.00 w kaplicy zakończyliśmy nowennę do Dzieciątka Jezus, która to przygotowywała nas do Bożego Narodzenia. Na Mszy św. Pasterskiej o godz. 24.00 w Sanktuarium gościliśmy naszego rodaka ks. Jana Hańderka sdb, który to przewodniczył naszej Eucharystii, wprowadzając dużo radości i uśmiechu. Podczas Mszy św. koncelebrowanej również przez naszego ks. prob. Krzysztofa, usłyszeliśmy w trakcie głoszonego kazania o istocie świąt Bożego Narodzenia. Ks. Krzysztof podkreślił, że to właśnie podczas tych świąt, Bóg rodzi się w każdym człowieku. Jednak naszym zadaniem jest przygotowanie się na przyjście Mesjasza oraz otworzenie swego serca na oścież, jak mawiał św. Jan Paweł II. Nowo narodzony ma być obecny w naszym życiu nie tylko podczas Bożego Narodzenia, ale ciągle. Mamy Go nieść wszędzie tam, gdzie się znajdujemy. Do naszych rodzin, sąsiedztw, miejsc pracy, czy szkół. W centrum ma być Mesjasz Pan.

Obecność na Pasterce kapeli regionalnej „Przyłękowianie” wraz z góralkami i góralami z KGW sprawiła, że chyba nie było osoby, która nie śpiewałaby wspólnie z nimi kolęd. Skrzypce, bas, akordeon oraz kolędy śpiewane na góralską nutę ubogaciły tę piękną i jedyną w roku noc.

Po uroczystym błogosławieństwie Bożym udaliśmy się wszyscy przed Sanktuarium, gdzie czekała na nas rada duszpasterska z opłatkami i ciepłym poczęstunkiem. Przed kościołem paliły się ogniska, ludzie dzielili się opłatkiem, życząc sobie nawzajem jak najlepiej, w oddali pod śniegiem świeciły się kolorowe lampki, a w te słychać było piękne kolędy. Tak piękna i uroczysta Msza św. Pasterska w oprawie góralskiej u stóp Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych może mieć miejsce tylko w Przyłękowie u salezjanów! Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli do naszego Sanktuarium, aby wspólne z nami przywitać Zbawiciela oraz wszystkim tym, którzy spowodowali, że ta noc stała się wyjątkowa.

Tekst i zdjęcie: Justyna Harężlak

Więcej w tej kategorii: