Nadanie profesury ks. dr. hab. Tadeuszowi Biesadze SDB

W piątek 11 stycznia w kolegiacie św. Anny miały miejsce promocje akademickie. Tego dnia ks. Tadeusz Biesaga SDB otrzymał tytuł Profesora Nauk Humanistycznych.

Finis coronat opus – mówi łacińska sentencja. Zwieńczeniem wieloletniej pracy naukowej był dyplom profesorski, otrzymany z rąk abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego.

Przez dziesięć lat ks. prof. dr hab. Tadeusz Biesaga był Dyrektorem Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki UPJPII, obecnie jest kierownikiem Katedry Bioetyki na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Pod jego okiem studiują także studenci z krakowskiego Collegium Medicum. Wśród owoców jego pracy jest ośmiu doktorów, 260 licencjuszy, magistrów i absolwentów szkół podyplomowych z bioetyki. Obecnie jego doktorzy pracują jako profesorzy uczelniani w trzech różnych uczelniach w Polsce.

Ksiądz Profesor opublikował 6 pozycji książkowych, 5 książek jako redaktor, 160 artykułów z antropologii, etyki, bioetyki i etyki medycznej. Od 2002 r. współpracuje ze środowiskiem lekarzy skupionych wokół fundacji i wydawnictwa “Medycyny Praktycznej”. Dzięki temu wypracowana wiedza dociera do prawie 80 proc. lekarzy-internistów w Polsce.

Starając się o tytuł profesorski ks. Tadeusz Biesaga SDB przygotował publikację “Spór o podstawy etyki medycznej. Teoleologizm E. D. Pellegrino a kontraktualizm R. M. Veatcha” (2014).

Tekst i zdjęcia: Patryk Chmielewski SDB

Więcej w tej kategorii: