Droga Krzyżowa po śniegu

Wraz z nadejściem nowego roku rozpoczęliśmy w naszej parafii sezonowe Drogi Krzyżowe, które mają swój początek u podnóża góry i prowadzą nas do Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych – naszej Przyłękowskiej Pani.

Pierwszą z nich – zimowa Drogę Krzyżową po śniegu – odprawiliśmy w środę 16 stycznia. W każdą trzecią środę miesiąca księża z naszej wspólnoty parafialnej sprawują Msze św. w intencji zmarłych, którzy odeszli od nas w ostatnim czasie. W tym miesiącu Eucharystia ta została odprawiona wyjątkowo w kaplicy w Świnnej. Po wspólnej modlitwie podczas Mszy św., udaliśmy się pod pierwszą stację, na podejściu do Sanktuarium. Zgromadziło się około 30 wiernych, w tym pielgrzymi z Dąbrowy Górniczej, którzy przyjechali, aby wspólnie z nami przejść tę drogę.

Ks. prob. Krzysztof Pilarz rozpoczął od przywitania wszystkich. Ofiarował rozważania modlitewne w intencjach tych, których pożegnaliśmy w ostatnim czasie, oraz w podziękowaniu za łaski w minionym roku i z prośbą o błogosławieństwo Boże dla całej parafii i wszystkich rodzin.

Pomiędzy czytanymi przez parafian rozważaniami śpiewaliśmy kolędy – Panu Jezusowi cierpienie towarzyszyło już od momentu przyjścia na świat, urodził się bowiem w zimnej stajence, pomiędzy bydlętami. Nie było tam luksusów, a wręcz przeciwnie – bieda i nędza.

Pogoda spowodowała, że mogliśmy spokojnie i bez większego zmęczenia pokonać trasę do Sanktuarium, modląc się i śpiewając. Prowadził nas krzyż i płonące pochodnie, a drogę wskazywały światła, palące się przy stacjach Drogi Krzyżowej.

Przed Sanktuarium zakończyliśmy nasze modlitewne spotkanie odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego. Ks. prob. Krzysztof udzielił wszystkim błogosławieństwo oraz podziękował za uczestnictwo w nabożeństwie. Po chwili odpoczynku udaliśmy się w drogę powrotną.

Tekst i zdjęcie: Justyna Harężlak

Więcej w tej kategorii: