Być na co dzień z młodymi

Z ks. biskupem Markiem Solarczykiem rozmawia Grażyna Starzak.

GS: Kim jest współczesny młody człowiek, jaka jest rzeczywistość, która go otacza i jakie są jego potrzeby. Takie kwestie poruszano w czasie synodu na temat młodzieży. Czy w tej części dyskusji było coś, co Księdza Biskupa zaskoczyło?

Zaskoczenie wiąże się z nieprzewidywalnymi okolicznościami. Dla mnie czas synodu i zdobyte tam informacje są wielkim bogactwem, jakie wypływa z różnych doświadczeń Kościoła powszechnego i różnorodności warunków życia w różnych częściach świata. Synodalne obrady i spotkania zdecydowanie poszerzają moje spojrzenie na człowieka, świat i Kościół.

GS: Z analiz ankiet, jakie dotarły na synod od młodzieży z całego świata wynika, że większość z nich uważa rodzinę za „jedyny autorytet”. To budujące, tyle że w dzisiejszych czasach widzimy, iż rodzina zatraca swój pierwotny charakter…

Wartość rodziny podkreśla uniwersalne bogactwo, jakie kształtuje młodego człowieka i które zawsze powinno być wspierane w dziełach duszpasterskich Kościoła i w życiu publicznym. Mówiono o tym w czasie synodu. Co do oceny kondycji rodzin, to sytuacja ta nie odnosi się na szczęście do wszystkich części świata.

Fot. facebook.com/bpmsolarczyk

 

Więcej w styczniowym numerze Don Bosco:

Zajrzyj również na www.donbosco.pl

Więcej w tej kategorii: