Fotogaleria

 Zmiana przełożonego Casa Madre 2017.07

Ostatni lipcowy piątek 2017 roku w Oświęcimiu był świadkiem zmiany przełożonego we wspólnocie potocznie nazywanej Casa Madre. O godzinie 9.00 ks. Bogdan Nowak obecny dyrektor, ks. Gabriel Stawowy ekonom inspektorialny i ks. Dariusz Bartocha spotkali się by podpisać przygotowany protokół przekazania urzędu dyrektora.

Kongres Wyborczy SSW Kraków 2017.06

Nadszedł czas, aby wybrać nową Radę prowincjalną, dlatego delegaci Salezjanów Współpracowników zgromadzili się w Seminarium przy Tynieckiej na Kongresie Wyborczym SSW Prowincji Krakowskiej. Rozpoczęliśmy go w piątek 16 czerwca Mszą św., której przewodniczył i homilię wygłosił delegat prowincjalny ks. Adam Paszek. Słowo Boże oparł na jednym z błogosławieństw: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”(Mt5, L-12A).

75 rocznica śmierci męczeńskiej bł. Józefa Kowalskiego

W niedzielę 2 lipca 2017 roku w Siedliskach, rodzinnej miejscowości bł. Józefa Kowalskiego, odbyła się uroczystość z okazji 75-tej rocznicy męczeńskiej śmierci więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz, ks. Józefa Kowalskiego. Wprawdzie błogosławiony kapłan zginął 4 lipca, jednak z biegiem lat wytworzyła się tradycja, iż w pierwszą niedzielę lipca w jego rodzinnej parafii jest sprawowana Msza św. wotywna ku czci bł. Józefa Kowalskiego.

Leon Głuch - Pogrzeb - Kielce - 2017.06

W Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela 24 czerwca 2017 roku jak również w miesięczne wspomnienie Maryi Wspomożycielki Wiernych dotarła do wspólnoty Zakonnej w Kielcach smutna wiadomość iż odszedł do Pana Leon Głuch ojciec ks. Marka Głucha. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę 28 czerwca 2017 w kościele Salezjańskim pw. Podwyższenia Krzyża św. w Kielcach.

Kijów Święcenia biskupa 2017.06

24 czerwca 2017 roku w Kijowie odbyły się święcenia biskupa Witalisa Krywickiego, którego to 30 kwietnia 2017 roku Ojciec Święty ogłosił ordynariuszem diecezji Kijowsko – Żytomierskiej.

Edmund Moś - Pogrzeb - Oświęcim 2017.06

Dnia 10 czerwca 2017 roku odszedł do Pana pan Edmund MOŚ salezjanin w 96 roku życia, 66 roku ślubów zakonnych.

Salos u Prezydenta Rzeczypospolitej 2017

10 czerwca 2017 roku Warszawa ugościła przedstawicieli salezjanów, salezjanek i świeckich, a przede wszystkim młodzież, na spotkaniu z panem Prezydentem Andrzejem Dudą. Powodem spotkania było świętowanie jubileuszu 25-lecia powstania Salezjańskiej Organizacji Sportowej, w skrócie nazywanej Salosem. Foto: Maciej Biedrzycki KPRP

Uroczystość Wspomożycielki Wiernych w Korosteszowie 2017

Fotograficzna relacja z uroczystości Wspomożycielki Wiernych w salezjańskiej parafii w Korosteszowie. W tym roku, podobnie jak w ubiegłych latach odbyła się procesja z figurą Maryi Wspomożycielki wiernych. W tym dniu w sposób szczególny modlono się za dzieci i młodzieży oraz o pokój na Ukrainie i w rodzinach.

Savionalia 2017

Idźcie i głoście z Księdzem Bosko - Pod takim hasłem zakończyły się w Krakowie Savionalia. 27 edycja salezjańskiego spotkania młodych zgromadziła w tym roku 850 uczestników, którzy przyjechali ze wszystkich placówek, w których posługę duszpasterską pełnią Salezjanie. Najdłuższą drogę przemierzyła młodzież z Odessy.

Witalis Krzywicki - Biskupem na Ukrainie

30 kwietnia 2017 roku watykański serwis press.vatican.va opublikował wiadomość, że Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem w Diecezji Kijowsko-Żytomierskiej (Ukraina) salezjanina – ks. Witalisa Krzywickiego.

Sympozjum - Antoni Baraniak - biskup niezłomny

W poniedziałek - 24 kwietnia w murach naszego seminarium salezjańskiego na Łosiówce odbyło się sympozjum historyczno – pedagogiczne poświęcone osobie księdza arcybiskupa Antoniego Baraniaka.

Wielkopostny Dzień Skupienia 2017

„Idźmy i głośmy dzieła św. Jana Bosko przykładem własnego życia” Wielkopostny Dzień Skupienia SSW Prowincji Krakowskiej w Sanktuarium św. Szymona w Lipnicy Murowanej 1.04. A.D. 2017

Cecylka 2017

2o lat. 3300 uczniów. 108 000 godzin lekcyjnych. 33 laureatów i finalistów olimpiad ogólnopolskich. 12 księży. 3 siostry zakonne. Prawie 600 chórzystów, którzy mieli większą lub mniejsza styczność z chórem. Prawie 800 dzieci w oratorium. Wiele osiągnięć sportowych, pierwsze miłości, pierwsze sukcesy i rozczarowania. I na końcu jeden ksiądz Bosko

2017 Nowy Przełożony Inspektorii Krakowskiej

7 stycznia 2017 roku o godz. 11.46 ks. Adam Parszywka, składając wyznanie wiary i podpisując dokumenty, został nowym przełożonym inspektorii św. Jacka z siedzibą w Krakowie. Uroczyste przekazanie posługi zgromadziło wielu salezjanów, salezjanki, przedstawicieli innych zgromadzeń i duchowieństwa, wiernych świeckich, Rodzinę Salezjańską oraz młodzież przybyłą do Krakowa.

2016 SYM Słowienia

Bled, niewielkie miasteczko w Słowenii, to właśnie tutaj, w ostatni weekend listopada bieżącego roku, odbyło się kolejne spotkanie General Assembly, które zorganizował Small Team. Delegaci placówek salezjańskich z 15 krajów spotkali się, aby wspólnymi siłami podsumować SYM, który odbył się w Krakowie w czasie Światowych Dni Młodzieży oraz, aby omówić przyszłoroczne spotkanie Confronto.

Wakacyjny prowincjalny dzień skupienia SSW w Szczyrzycu 2016

„Dotknął mnie dziś Pan i radość ogromną z tego mam”. Zakończenie wakacji to dobry moment, aby dać się „dotknąć” Jezusowi podczas spotkania z Nim na dniu skupienia. I znów podążyliśmy szlakiem cysterskim. Tym razem naszym przystankiem było opactwo w Szczyrzycu. W spotkaniu wzięło udział 66 osób, a wśród nich księża delegaci i prelegenci, którym serdecznie dziękujemy za trud przygotowania i poprowadzenia konferencji.

60-lat Kapłaństwa ks. Henryka Badury

Kapłaństwo jest miłością Najświętszego Serca Jezusowego (Św. Jan Maria Vianney) Sentencję tę, zaczerpniętą z wypowiedzi świętego proboszcza z Ars wciela w swoje życie salezjański kapłan Henryk Badura, który wraz ze wspólnotą seminaryjną i zaproszonymi gośćmi 3 czerwca świętował swoją sześćdziesiątą rocznicę święceń kapłańskich.

Na wieki Twój

Wielka radość! Wielkie szczęście! 05 czerwca nasz współbrat, Przemysław Malinowski, złożył swoją profesję wieczystą! Jest ona definitywnym oddaniem się Bogu oraz pełnym włączeniem do Zgromadzenia Salezjańskiego. Podczas uroczystej jutrzni śluby przyjął ks. inspektor Dariusz Bartocha.

Dni Duchowości Salezjańskiej w Szczyrku - 2016

Objęci miłosiernym spojrzeniem Maryi kontemplujemy oblicze Miłosiernego Jezusa. Pod tak pięknym hasłem w dniach 27-29 czerwca 2016 r. odbyły się dni duchowości salezjańskiej w Szczyrku, na które przybyło 75 uczestników z Krakowa, Jasła, Skawy, Oświęcimia, Kielc, Rzeszowa.

Święcenia Kapłańskie - 2016

Karol Romankiewicz, Dawid Szczepanik i Piotr Zieliński zmienili swoje dotychczasowe życie. Sprawiły to święcenia kapłańskie, które przyjęli 21 maja 2016 roku.

Savionalia 2016.05

„Jeżeli zapytam was jakie jest hasło tegorocznych Savionaliów, to co odpowiecie”? Na pytanie ks. Wojciecha Krawczyka młodzież krzyknęła: „Miłosierni jak On”. Dalej pytał kapłan: „Miłosierni to my. Ale kto kryje się pod hasłem On”?

Kapitula - 2016.04

Dzień 29 marca 2016 roku na pewno pozostanie w historii Salezjanów krakowskiej inspektorii. O godz. 10.00 słychać piękne śpiewy. W kaplicy seminarium rozpoczęła się Kapituła Inspektorialna. Przybyli na nią wybrani delegaci i zaproszeni goście.

Wielkopostny dzień skupienia - Jędrzejów - 2016.03

Wielkopostny Dzień Skupienia Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników Prowincji Krakowskiej pod hasłem „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”

Spotkanie opłatkowe SSW Prowincji Krakowskiej - Rzeszów 2016

W sobotę 23 stycznia na spotkanie opłatkowe SSW Prowincji Krakowskiej, przybyły do Rzeszowa delegacje poszczególnych centrów lokalnych: Krakowa, Przemyśla, Oświęcimia, Jasła oraz nowi członkowie z Zabrza z ks. Pawłem Kosowskim.

II Kongres Młodych Konsekrowanych 2015.09

Prawie 1000 osób z całej Polski przybyło w środę, 23 września na Jasną Górę na II Kongres Młodych Konsekrowanych. Potrwa do 26 września – dnia wspomnienia męczenników życia konsekrowanego.

XXIII Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjanskiej - 2015

Święty Jan Bosko zwykł pracować ze swoimi podopiecznymi tam, gdzie ci najchętniej spędzali wolny czas. Stąd też można go było spotkać chociażby na scenie lub ulicy, ale przede wszystkim to boisko było miejscem jego pracy. Dwieście lat po narodzinach tego genialnego wychowawcy młodzieży, idea „wychowania przez sport” jest ciągle żywa, a XXIII Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej, które odbyły się 18-20 września w Świętochłowicach, Gliwicach i Zabrzu ukazały, iż pedagogika pochodzącego z Turynu świętego w ogóle się nie zdewaluowała. Dowodem tego były setki uczestników imprezy, którzy zjechali na Górny Śląsk z całej Polski.

Savionalia 2015 - Oświęcim 14-16.08

Wjazd na oświęcimski rynek został zamknięty dla samochodów, a pośrodku ustawiono scenę, która otoczona radosną, kolorową, rozentuzjazmowaną, roztańczoną i rozśpiewaną rzeszą młodych ludzi, tętniła muzyką. W Oświęcimiu od 1898 roku synowie świętego Jana Bosko realizują misję wychowania młodzieży. Na całym świecie żyją wychowankowie, którzy dzięki temu miejscu stali się dobrymi chrześcijanami i uczciwymi obywatelami, jak tego chciał założyciel Rodziny Salezjańskiej.

250-lecie Szkoły Rycerskiej w Wiśniczu

W piękny słoneczny, choć dość zimny poranek, 25 października na zamku w Nowym Wiśniczu odbyło się otwarcie Roku Jubileuszowego 250-lecia Szkoły Rycerskiej, założonej 15 marca 1765 w Warszawie przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, oraz ślubowanie pierwszego rocznika Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów.

Przyłęków - Koronacja MB Wspomożenia Wiernych

Uroczystość koronacyjna miała miejsce 24 maja i zgromadziła dwóch biskupów, dużą liczbę duchowieństwa i rzesze pielgrzymów. Objawienie Maryi w tym miejscu miejscowemu rolnikowi Wojciechowi Stefko, stało się początkiem kultu Maryi, która sama dawała znaki, że pragnie być tutaj czczona. Powstały kościółek i figura Maryi Wspomożycielki, obecna od 1902, ściągały i ściągają rzesze pielgrzymów, przybywających w to miejsce.

Savionalia 2014

"Świętość na miarę" to hasło tegorocznych Savionaliów, które odbyły się w dniach 9-11.05.2014 r. Brało w nich udział ponad 1200 uczestników z 24 placówek naszej Inspektorii. Pierwszego dnia każda z nich zaprezentowała się na scenie, a zaraz potem w trzech grupach wiekowych oczyściła swoje sumienia podczas nabożeństwa pojednania.

Spotkanie Dyrektorów Wspólnot

W dniach 13-15.02.2014 odbyło się spotkanie Dyrektorów Wspólnot i odpowiedzialnych za placówki w Oświęcimiu.

75-lecie Kościoła Św Stanisława Kostki - 2013.11

Msza dziękczynna za 75 lecie konsekracji kościoła pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Krakowie oraz 75 lecie przybycia Karola Wojtyły do Krakowa . Poświęcenie odnowionych obrazów:Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

Spotkanie koadiutorow i beatyfikacja Stefana Sandora - 2013.10

19 października 2013 r. był wyjątkowym i bardzo znaczącym dniem dla Zgromadzenia Salezjańskiego, zwłaszcza dla duchowych synów i córek św. Jana Bosko żyjących i pracujących na Węgrzech. Tego bowiem dnia podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej przez kardynała Pétera Erdö na placu przykatedralnym w Budapeszcie nowym błogosławionym został ogłoszony salezjanin koadiutor (brat zakonny) Stefan Sandor.

Rekolekcje dla kwinkwenistow

Na sześć dni (14-19 października 2013 r.) do urokliwie położonego ośrodka rekolekcyjno-konferencyjnego archidiecezji łódzkiej w Porszewicach koło Łodzi zjechało 60 młodych kapłanów z całej salezjańskiej Polski, aby w aurze złotej polskiej jesieni uczestniczyć w rekolekcjach głoszonych przez ks. Fabia Attarda, radcę generalnego ds. duszpasterstwa młodzieżowego.

Śluby wieczyste w Oświecimiu

Niemal 200 lat temu Bóg powołał Jana Bosko, by zapoczątkował dzieło opieki nad biedną i opuszczoną młodzieżą.Profesja zakonna w założonym przez Niego Towarzystwie Świętego Franciszka Salezego to przymierze miłości między Bogiem i człowiekiem oraz znak, że również dziś Bóg powołuje następców i kontynuatorów dzieła Ojca i Nauczyciela Młodzieży.17 sierpnia w oświęcimskim Zakładzie Salezjańskim mieliśmy tego kolejny dowód w postaci ślubów wieczystych złożonych przez sześciu salezjańskich kleryków.

Jego duch żyje pośród nas - pożegnanie ze świętym

Przez całą noc z 16 na 17 sierpnia przy relikwiach św. Jana Bosko w oświęcimskim sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych gromadzili się uczestnicy Spełnionego Snu. Także ostatni dzień spotkania obfitował w liczne atrakcje: ciekawe konferencje, jarmark ukazujący różnorodność i bogactwo inicjatyw oraz grup składających się na Salezjański Ruch Młodzieżowy – MGS. Najważniejsza jednak była Eucharystia, połączona ze ślubami wieczystymi sześciu Salezjanów, po której ulicami Oświęcimia przeszedłpożegnalny korowód wieńczący polską peregrynację relikwii Apostoła Młodzieży.

Ksiądz Bosko zawsze na czasie - drugi dzień w Oświęcimiu

Drugi dzień Spełnionego Snu, czyli salezjańskiego święta młodzieży towarzyszącego ostatnim momentom peregrynacji relikwii św. Jana Bosko w Polsce, rozpoczął się modlitwami i śniadaniem oraz niezmierzonymi kolejkami do łazienki. To był zaledwie przedsmak intensywnego programu spotkania, który obejmował: dwie konferencje, panel dyskusyjny, I Ogólnopolskie Salezjańskie Mistrzostwa w Chusteczkę oraz świętowanie urodzin Apostoła Młodzieży.

"Księże Bosko zejdź znów na ulice..." - pierwsze kroki w Oświęcimiu

15 sierpnia to nie tylko tzw. „Święto Matki Boskiej Zielnej”, rocznica założenia oświęcimskiego Zakładu Salezjańskiego, ale także początek radosnego spełniania snu Świętego Jana Bosko. Chaos na recepcji, głośne powitania ze znajomymi z drugiego krańca Polski, walka o najlepszy kawałek trawnika pod namiot i finał: warkot kolumny motocykli eskortujących relikwie świętego Jana Bosko na miejsce sprawowania Eucharystii… Wszystko ucichło, gdy między zebranymi pojawił się On.

Sen prawie spełniony, czyli przygotowania w Oświęcimiu

12 sierpnia w Zakładzie Salezjańskim w Oświęcimiu spotkali się wolontariusze, by dopiąć ostatni guzik w przygotowaniach związanych z uroczystym zakończeniem peregrynacji relikwii Księdza Bosko w Polsce. A rąk do pracy potrzeba wiele...

Peregrynacja w Krakowie - 3 lipca

Drugi dzień peregrynacji w Krakowie

Peregrynacja w Krakowie - 2 lipca

Peregrynacja relikwii świętego Jana Bosko w Krakowie

Ministranci

Miejcie wiarę

Pod takim hasłem w dniach od 31 maja do 2 czerwca odbyły się X jubileuszowe Dni Skupienia Salezjanek Współpracownic i Salezjanów Współpracowników Prowincji Krakowskiej w Szczyrku. W spotkaniu uczestniczyło 62 współpracowników wraz ze swoimi Delegatami lokalnymi. W Roku Wiary, a zarazem w kolejnym roku przygotowującym nas do obchodów 200. rocznicy urodzin św. Jana Bosko, program spotkania nasycony był tematami związanymi z księdzem Bosko.

Savionalia 2013

Savionalia. Czas, w którym młodzi z inspektorii krakowskiej w tym z Litwy i Ukrainy- spotykają się, by w duchu radości i wspólnej zabawy uczcić wspomnienie św. Dominika Savio. Savionalia to okazja do z do wspólnego przeżywania szczęśliwych chwil w pozytywnej atmosferze. Aby tradycji stało się zadość, podczas otwarcia Savionaliów w dniu 10 maja odbyła się prezentacja wszystkich siedemnastu grup tegorocznych uczestników. Wspólne tańce, śpiewy i zabawa sprawiły, że w powietrzu uniosła się atmosfera radości i beztroski, a wszystkimi uczestnikami zapanowały euforia i pozytywne emocje. Podczas wspólnej wieczornej modlitwy młodzi zbliżyli się do naszego największego Przyjaciela, obecność, kochającego Ojca

Uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa kardynałowi Tarcisio Bertone sdb - 08.06.2012

W piątek, 8 czerwca, w Krakowie, Kardynał Tarcicio Bertone, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej odebrał tytuł doktora „honoris causa” Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jest to pierwszy doktorat honorowy przyznany przez tę uczelnię Ceremonia wręczenia doktoratu miała miejsce w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a uhonorowany Purpurat odebrał go z rąk rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, ks. prof. Władysława Zuziaka.

Rozesłanie misyjne - 13 maja 2012 Kraków

Dziesięciu wolontariuszy Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego z Krakowa "Młodzi Światu" otrzymało Krzyże Misyjne. Wyruszą oni do Afryki i Ameryki Południowej, by służyć tym, do których zostali posłani.Uroczystość miała miejsce w Niedzielę 13 maja 2012 r. Mszy św. przewodniczył ks. Marek Chrzan, radca generalny Regionu Europa Północ. Podczas tej wyjątkowej Eucharystii, wieńczącej „Savionalia 2012”- wielkie coroczne salezjańskie święto Młodych, miało miejsce to wydarzenie, które ukazują zdjęcia w tym albumie.

Savionalia 2012 - sobota

Sobotni dzień Savionaliów był wypełniony wieloma wydarzeniami. Turniej dominikowy, konferencja dla młodzieży, spektakl teatralny dla dzieci, praca w grupach dla młodzieży, AKCJA TĘCZA i festiwal teatralny, wystawy Boska Fota, boskie city game, warsztaty bębniarzy, tańce integracyjne koncert zespołu Love Story. Tutaj znajdziecie epizody, które zostały uchwycone przez fotografa.

Wehikuł czasu 2012

Saltrom Gospel Choir

rekolekcje w Szczyrku

Rekolekcje dla salezjanów wygłoszone przez ks. Piotra Przesmyckiego sdb Szczyrk, 23 – 29 października 2011

JMJ Madryt 2011

Bangladesz

Savionalia - maj 2011

Powódź - maj 2010

2009