Wyniki wyszukiwania dla:

SWM w Poznaniu

W dniach 15-17 listopada 2019 roku w szkole salezjańskiej w Poznaniu odbył się zjazd Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego MŁODZI ŚWIATU. Wśród uczestników znaleźli się wolontariusze z Krakowa, Wrocławia, Rumii i Poznania oraz dwóch kleryków z Lądu.

Dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z wolontariatem był to cenny czas, w którym mogli usłyszeć o doświadczeniach misyjnych wolontariuszy, którzy w tym roku wrócili z misji.

Naszym zadaniem na ten weekend było między innymi budowanie wspólnoty, w której każdy czuje się bezpiecznie i swobodnie. Centralnym punktem każdego dnia było wspólne przeżywanie Eucharystii. Dbaliśmy o jej piękno, angażując się we wspólny śpiew, grę na instrumentach, czytanie Słowa Bożego. Zarówno na Mszach Świętych, jak i na konferencjach usłyszeliśmy wiele cennych słów. Ksiądz Bartosz Kulczyk pokierował do nas słowa o tym, jak powinniśmy zarządzać swoim czasem. Każdego dnia trzeba dobrze rozdysponować go na sen, relacje z drugim człowiekiem, modlitwę i pracę. Ważne jest, abyśmy nie zaniedbywali bliskich, angażując się zbytnio w pracę. Wolontariusze mieli okazję dowiedzieć się jak w praktyce wyglądają przygotowania do wyjazdu misyjnego i sama jego realizacja. Słuchaliśmy o wyjeździe małżeństwa – Marty i Daniela, którzy w wakacje wyruszyli do placówki salezjańskiej w Demokratycznej Republice Kongo. Uczestniczyliśmy w warsztatach z zakresu pierwszej pomocy. Ich zaletą był praktyczny charakter. Zdobytą wiedzę – na przykład z zakresu wiązania opatrunków – mieliśmy okazję ćwiczyć na sobie. Ratownik prowadzący zajęcia udzielał nam wielu cennych wskazówek i podpowiadał jak ustrzec się przed błędami, które mogłyby zaszkodzić poszkodowanemu. Z pewnością wiedza o tym, jak pomóc osobie, która potrzebuje pomocy medycznej, jest cennym doświadczeniem na misjach. Możemy dzięki niej czuć się bardziej bezpieczni!Zachęcamy do obejrzenia filmu pod tytułem 101 łez. Pozwala on na refleksję o wolontariacie w Azji i o tym, jak wiara przeżywana jest na różnych kontynentach. Cennym punktem naszego planu była również konferencja o błędach poznawczych, które nie pozwalają budować zdrowych relacji z drugim człowiekiem. Zweryfikowanie ich w swoim zachowaniu jest pierwszym krokiem do tego, by podjąć walkę z nimi.

DSC_1789-kopia-1

W sobotni wieczór zebraliśmy się, aby wspólnie wielbić Pana Boga. Wszyscy chętni mogli powierzyć swoje troski i prośby w modlitwie wstawienniczej udzielanej przez obecnych kapłanów i kleryków. Nie zabrakło nam czasu również na integrację. Braliśmy udział w jarmarku bożonarodzeniowym, zwiedzaliśmy Stary Rynek i Targi Poznańskie. W przyjaznej atmosferze graliśmy w planszówki. Poznaliśmy zabawy zespołowe, które w przyszłości będziemy może mieli okazję wykorzystać w pracy z dziećmi na misjach lub w oratorium. Ostatniego dnia dzieliliśmy się swoimi przemyśleniami o tym, co ważnego dla nas usłyszeliśmy i czego doświadczyliśmy, będąc razem. Bez wątpienia każdy z nas zapamiętał fragment jednej z konferencji, który zostanie z nim na długo lub doświadczył spotkania z drugim człowiekiem, które wsparło go na duchu.

źródło: www.sdbwroc.pl


Podziel się tym wpisem: