Wyniki wyszukiwania dla:

15 rocznica śmierci JANA PAWLA II

O żywych kontaktach biskupa i kardynała Karola Wojtyły z Ziemią Oświęcimską piszą kroniki Zespołu Szkół Salezjańskich i parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu. Kiedy nad szkolnictwem salezjańskim w Polsce zawisły czarne chmury, ks. bp Karol Wojtyła nie bez powodu odwiedził 23 maja 1962 roku jedyną pozostałą salezjańską szkołę w Polsce i środkowej Europie. W świątyni Wspomożycielki Wiernych udzielił sakramentu bierzmowania.[…]

Te bezpośrednie spotkania przerodziły się z czasem w korespondencyjne kontakty, dotyczące wydarzeń parafialnych, lokalnych, rocznicowych i świątecznych. W parafii salezjańskiej znajduje się list z datą 18 listopada 1963 roku z czasu Soboru Watykańskiego II. Pomimo wielkiego zaangażowania się arcybiskupa w sprawy Soboru, znalazł czas, aby wyrazić w liście istotne problemy Soboru, pozdrowić parafię i cały lud Ziemi Oświęcimskiej oraz udzielić wszystkim błogosławieństwa. W 1965 roku arcybiskup złożył wizytę parafii salezjańskiej w Oświęcimiu, wtedy też spotkał się z niesłychanie serdecznym powitaniem. Jego uśmiechnięta, promienna twarz tonęła w bukietach różnokolorowych kwiatów, nawiązany dialog z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi sprawił wszystkim radość! W miejscu prochów ofiar w byłym obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu w Dzień Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny płoną zapalone świece i znicze. Tę żywą pamięć o zmarłych podtrzymują rodziny ofiar i rzesze pielgrzymów odwiedzających to miejsce. A jednym z nich jest, ks. Karol Wojtyła, który 2 listopada 1970 roku w Dzień Zaduszny w kaplicy salezjańskiej pw. Miłosierdzia Bożego na Zasolu przewodniczył koncelebrowanej Mszy świętej w intencji ofiar pomordowanych w obozach w Oświęcimiu i Brzezince.
Dzieci i młodzież dla Jana Pawła II zawsze były i są wielkim skarbem, przyszłością rodziny i kościoła, narodów i świata. Od lat organizuje dla nich spotkania.

W październiku 1973 roku kardynał przewodniczył uroczystej procesji z relikwiami błogosławionego ks. Michała Rua do kościoła Wspomożycielki Wiernych w Oświęcimiu. Wyznał wówczas, że raduje się jego serce z całą wspólnotą salezjańską i parafialną na myśl, że może przewodniczyć mszy świętej z relikwiami pierwszego następcy księdza Bosko, który dwukrotnie na początku XX wieku był w Oświęcimiu przy powstawaniu dzieła salezjańskiego na ziemi oświęcimskiej.

W 1974 roku pod protektoratem księdza kardynała Wojtyły odbyły się główne uroczystości jubileuszu 75-lecia dzieła salezjańskiego w Oświęcimiu. Na tę uroczystość ksiądz kardynał zaprosił ze wspólnotą salezjańską księdza arcybiskupa Antoniego Baraniaka, absolwenta szkoły salezjańskiej w Oświęcimiu, który przewodniczył mszy świętej. W tym historycznym momencie na szczególne zaproszenie przybył Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński, który wygłosił w czasie uroczystości homilię.

16 października 1978 roku rozkołysały się dzwony w kościołach świata, aby ich dźwięki oznajmiły, że kardynał Karol Wojtyła z grodu wawelskiego w Polsce został wybrany na papieża. Jego apel do narodów w słynnym wystąpieniu na początku pontyfikatu – ?Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi? – stał się gwiazdą polarną na drodze 105 zagranicznych podróży pielgrzymkowych, w tym dziewięciu do Polski.

Autor

Andrzej M. Gołąb

Pamiętamy, o 21:37 – kardynał Stanisław Dziwisz prosi by zapalić świecę w oknie na znak pamięci.


Podziel się tym wpisem: