Żyć Księdzem Bosko – trasy wizyt i duchowości
Te książeczki przybliżają działalność grupy osób (księży, osób konsekrowanych, świeckich), którzy pracują na Colle Don Bosco, zajmując się licznymi pielgrzymami, którzy odwiedzają miejsca związane z dzieciństwem Jana Bosko. Okres pandemii koronawirusa był okazją do zastanowienia się i postawienia następującego pytania: “Co zaproponować grupom pielgrzymów, którzy odwiedzają Colle po to, aby zwiedzić, poznać i duchowo się tutaj ubogacić?”.
W uroczystym dniu, w którym cały świat salezjański obchodził 205. rocznicę urodzin Księdza Bosko, na Colle Don Bosco, w obecności Przełożonego Generalnego ks. Ángela Fernándeza Artime, jego wikariusza – ks. Stefano Martoglio, radcy regionu Śródziemnomorskiego – ks. Juana Carlosa Péreza Godoya oraz ks. Enrico Stasiego i ks. Leonardo Manciniego, który przygotowywał się w tych dniach do objęcia urzędu przełożonego Okręgu Specjalnego Piemontu i Valle d’Aosta – zostały zaprezentowane pierwsze dwie książeczki z cyklu “Vivere Don Bosco – percorsi di visita e spiritualità” (Żyć Księdzem Bosko – trasy wizyt i duchowości).
Z tej refleksji zrodził się pomysł, by zaproponować cykl szlaków zwiedzania tym, którzy w bardziej pogłębiony sposób chcą poznać te miejsca, w których Pan i Dziewica Maryja, poprzez sen w 9. roku życia, ukazali Jankowi Bosko “jego pole pracy”, wzmacniając w nim pragnienie zajęcia się młodzieżą, zwłaszcza najuboższą i opuszczoną.
Gdy chodzi o te wizyty, zdecydowano się na następujący podział: szkoły podstawowe, szkoły średnie, ośrodki kształcenia zawodowego, szkoły wyższe, parafie i rodziny (na chwilę obecną zostały opracowane propozycje tras dotyczących szkół średnich i rodzin, inne są w trakcie przygotowania).
Wszyscy mogą skorzystać z tych propozycji, wybierając szlak najbardziej odpowiedni dla swojej grupy, czyniąc to zgodnie z przyjętym programem i czasem, jaki mają do dyspozycji. Te propozycje zawierają różne sposoby realizacji wizyt, ubogaconych chwilami modlitwy, refleksji osobistej i wspólnotowej, możliwością przystąpienia do spowiedzi i udziału w Eucharystii; jest też przewidziany czas na zabawę i rozrywkę…
W ten sposób nie tylko jest możliwe poznanie tych miejsc osobiście i pod kątem historycznym, ale także w wymiarze duchowym.
Ta praca to efekt zaangażowania i koordynacji ks. Kalyana Kumara Yandavy, odpowiedzialnego za przyjmowanie grup na Colle Don Bosco i członka ekipy ds. miejsc salezjańskich. Ten, wraz z ks. Giannim Rolandim, dyrektorem dzieła na Colle, wciągnął w ten projekt wszystkich członków salezjańskiej wspólnoty pw. Maryi Wspomożycielki z Colle, Bractwo kontemplacyjne “Maria di Nazareth” i personel Muzeum etnologiczno-misyjnego.
Każdy, wykonując swoją pracę, wniósł swój wkład w urzeczywistnienie tego pomysłu, któremu przyświeca, pośród wielu innych celów, ten zasadniczy cel: dać coraz lepiej poznać Księdza Bosko i jego model wychowawczy, jako że Ksiądz Bosko prowadzi do Boga i w odniesieniu do swoich wychowanków zawsze i jedynie pragnął jednego: widzieć ich “szczęśliwych teraz i w wieczności”.