Wyniki wyszukiwania dla:

Serce dla Ukrainy

Kluczowa od kilku dni wskazówka: „schodami w górę i po lewej, tam znajdziesz Tatianę”. Do niedawna prowadziła spokojne życie, pracując i mieszkając w Żytomierzu. Zmuszona do wyjazdu znalazła się w Krakowie na "Łosiówce".

 Już tutaj bez wahania podjęła decyzję: „chcę pomagać”. Jej znajomość języka polskiego, serdeczność i umiejętności organizacyjne znacznie przyczyniły się do usprawnienia pracy w siedzibie SWM-u. Razem z Anią, która dotarła do nas jako jedna z pierwszych, witają i wspierają przybyłych z Ukrainy uchodźców. Nad całością czuwają nasi salezjanie: ks. Andrzej Król – dyrektor wspólnoty, ks. Tadeusz Goryczka – prezes SWM-u oraz ks. Marcin Wosiek – koordynator przyjmowania uchodźców i zbiórki potrzebnych materiałów.

   W magazynach piętrzą się wypełnione pudła, na nich napisane markerem: żywność dla dzieci, smoczki, artykuły higieny osobistej, latarki, opatrunki i wiele, wiele innych. Monika, Diego i Grzesiek, ale także wielu innych, segregują dary, pakują je do kartonów i zabezpieczają taśmą. W ostatnich dniach takie pakunki, a także generatory prądu, zostały przetransportowane w konwoju humanitarnym przez ks. Romana Sikonia i Mikołaja na teren Ukrainy. Wcześniej Mikołaj Skrymincki przywiózł do Polski swoją żonę i 8 dzieci. Wolontariusze pracują od godziny 9.00 do 21.00, każdy przychodzi, kiedy tylko ma czas. Tak jak powiedziała Monika: „praca zawsze się znajdzie”.

   Dostarczone przez ludzi dobrego serca przybory szkolne już znalazły swoich właścicieli – trafiły w ręce dzieci, które mieszkają aktualnie na terenie naszych krakowskich placówek. W Seminarium na „Łosiówce” znajduje się obecnie 27 osób, w tym 12 dzieci. W domu prowincjonalnym i parafii na Dębnikach zamieszkało 14 osób (i jeszcze koty i psy!). Nasza placówka w Przemyślu zapewnia schronienie 30 osobom, oprócz tego tamtejsi wolontariusze salezjańscy zaangażowali się w organizację czasu dla najmłodszych gości z Ukrainy. W Oświęcimiu przebywa 13 osób, w tym 11 dzieci, to właśnie dla nich uczniowie razem z nauczycielami zorganizowali zbiórkę pieniężną, by następnie wspólnie udać się na zakupy. Na szkolnym korytarzu głównym każdego dnia o godz. 11.30 rozbrzmiewa modlitwa o pokój. Wolontariusze z Oratorium św. Jana Bosko w Oświęcimiu prowadzą popołudniami animacje dla ukraińskich dzieci.

   W zbiórkę potrzebnych materiałów dla naszych przyjaciół z Ukrainy angażuje się coraz więcej ludzi. Serdecznie dziękujemy darczyńcom: z Legnicy, Lublina, Zabrza, Radzie Rodziców z salezjańskiej szkoły w Świętochłowicach, wspólnocie Hallelujach, Agalliasis z Wrocławia, Stowarzyszeniu Polska 2050, Ani i Błażejowi za ufundowane generatory prądu.

    3 marca odbyło się Krajowe Spotkanie Inspektorów Polskich, w którym udział wzięli ks. radca Roman Jachimowicz oraz inspektorzy, ekonomowie, delegaci ds. misji i komunikacji społecznej. Spotkanie miało na celu zebranie informacji potrzebnych do ulepszenia koordynacji udzielanej pomocy z salezjańskiej Polski. Jedno jest pewne: salezjanie sercem z Ukrainą i dla Ukrainy.

 

Tekst: Joanna Urbańczyk

Zdjęcia: ks. Marcin Wosiek SDB, ks. Roman Sikoń SDB


Podziel się tym wpisem: