Wyniki wyszukiwania dla:

Plac bł. Augusta Czartoryskiego

W niedzielę 31 lipca Salezjanie wraz ze wspólnotą parafii pw. św. Józefa w Przemyślu (Inspektoria Krakowska) uczcili bł. Augusta Czartoryskiego, salezjanina, co uczynili w kontekście wspomnienia liturgicznego przypadającego w dniu 2 sierpnia.

Uroczystość rozpoczęła się od otwarcia Placu bł. ks. Augusta Czartoryskiego i poświęcenia obrazu bł. Augusta, który został umieszczony na budynku starej plebani. Poświęcenia dokonał bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, który przewodniczył też Mszy św. ku czci bł. Augusta Czartoryskiego.

W homilii bp Jamrozek zachęcił wiernych, by uczyć się zdrowego dystansu do posiadania rzeczy materialnych: „To jest konsekwencja zasłuchania w Słowo Boże, ale tez odpowiedzi na wymagania, które stawia nam Bóg. Kiedy postawię Jezusa na pierwszym miejscu, kiedy będę go słuchać, to później ten dystans do świata będę posiadać”.

Kaznodzieja zaprosił do modlitwy, abyśmy potrafili korzystać z tego, co dał nam Bóg i aby gromadzenie nie stało się dla nas celem samym w sobie: „Wtedy zapominamy o Panu Bogu, zapominamy o naszym przemijaniu, o konieczności rozliczenia się przed Bogiem z tego, co mieliśmy i jak z tego korzystaliśmy”.

Przywołując św. Pawła bp Jamrozek przestrzegał przed pogonią za bogactwem i kultem pieniądza: „To jest wielkie niebezpieczeństwo. Można się pogubić jeśli będziemy zbyt przywiązani do dobra, które w pewnym momencie trzeba zostawić. Trzeba się modlić, aby ten dystans zachować”.

Jak dodał kaznodzieja, pięknym przykładem szukania dystansu i równowagi między tym co materialne a duchowe są dla nas święci, także bł. August Czartoryski: „On nam pokazuje, że dla niego o wiele większym skarbem był Jezus Chrystus, był Pan, za którym się opowiedział, dla którego był gotów zrezygnować z kariery światowej”.

Bp Jamrozek zauważył też, że od bł. Augusta możemy uczyć się też wyboru drogi zgodnej z powołaniem, które Pan Bóg nam daje: „Odczytujemy to powołanie, staramy się pytać co Bóg dla nas przygotował i później, mimo sprzeciwu świata i jego propozycji, żebyśmy potrafili opowiedzieć się po stronie Pana”.

Tuż przed końcem Eucharystii głos zabrał ks. Bogdan Nowak, proboszcz salezjańskiej parafii pw. św. Józefa w Przemyślu, dziękując za przygotowanie i udział w uroczystości. Mszę św. zakończyło wystawienie Najświętszego Sakramentu, podczas którego wierni modlili się litanią do bł. Augusta Czartoryskiego i śpiewem „Te Deum”.

Tekst i zdjęcia: Archidiecezja Przemyska


Podziel się tym wpisem: