Wyniki wyszukiwania dla:

125 lat – Salezjanie Oświęcim

Szkoła to nie budynek, czy instytucja, to ludzie! Dlatego ten jubileusz to Święto nas wszystkich, wszystkich związanych ze Szkołą Salezjańską w Oświęcimiu, wszystkich, dla których stała się ważnym miejscem!

Jubileusz 125 lat Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu to wyjątkowe święto dla całej Rodziny Salezjańskiej w Polsce. 200 lat temu ks. Bosko miał sen, w którym Bóg wezwał go do pracy z młodzieżą. Sen się spełnił, a od 125 lat spełnia się także w Szkole Salezjańskiej w Oświęcimiu! Mija 125 lat od kiedy Salezjanie rozpoczęli działalność wychowawczo-edukacyjną w oświęcimskim Casa Madre (najstarszym salezjańskim domu w Polsce).

Historia

Od początku swojej obecności salezjanie podjęli starania o pozwolenia na prowadzenie działalności wychowawczo-edukacyjnej. Pozwolenia na takie działania od c.k. Namiestnictwa otrzymali 29 stycznia 1899 roku. 1 maja 1899 roku salezjanie zamieszkali w wynajętym budynku przy ul. Kęckiej 79, obecnie Jagiełły 37, przyjmując pierwszych wychowanków: Franciszka Niemczyka, Ludwika Dąbrowskiego i Marka Roszkowskiego. Dom ten nazywany był starym zakładem, a mieszkanie to składało się z 10 pokoi na parterze, obszernego strychu, pięknego ogrodu, stajni i suteren, które dawniej były więzieniem. Tak zapoczątkowaliśmy istnienie niższego gimnazjum humanistycznego, prowadząc zajęcia z 16 wychowankami; w roku szkolnym 1901/1902 było już 62 uczniów gimnazjum. Tego samego roku rozpoczęła działalność szkoła rzemieślnicza z 18 uczniami: 5 na dziale ślusarskim, 3 na stolarskim, 6 na krawieckim, 4 na dziale szewskim. W 1914 roku uczniów było już 167. Nasza szkoła jako jedyna szkoła zawodowa od Władywostoku po Łabę przetrwała cały czas komunizmu i nie była zamknięta. Więcej informacji o historii szkoły można przeczytać na stronie internetowej.

Obecnie prowadzimy Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu obejmujący: Salezjańskie Publiczne Liceum Ogólnokształcące, Salezjańskie Publiczne Technikum, oraz Salezjańską Publiczną Szkołę Branżową I stopnia.

Obchody

Świętowanie jubileuszu odbywało się przez cały weekend. Wielkie obchody Jubileuszu odbyły się w dniach 18-19 maja 2024 roku i obejmowały liczne przestrzenie: XIII Piknik Rodzinny organizowany przez społeczność Szkoły; Noc Muzeów, podczas której chętni mogli zwiedzić Zakład Salezjański, Szkołę, podziemia, Sanktuarium oraz Kaplicę św. Jacka; Zjazd Stowarzyszenia Byłych Wychowanków Salezjańskich; oraz oficjalne obchody kończące uroczystości jubileuszu 125 lat Zespołu Szkól Salezjańskich w Oświęcimiu.

Piknik Rodzinny

Było Bosko! Salezjańska radość, rodzinna atmosfera, wiele atrakcji! Bez wątpienia tego dnia św. Jan Bosko ze szczególną dumą patrzył z nieba na Oświęcim, któremu patronuje! XIII Salezjański Piknik Rodzinny po raz kolejny zgromadził setki młodszych i starszych, a każdy znalazł coś dla siebie.

Koncerty, nagrody, zabawy, pyszne jedzenie oraz liczne propozycje kulturalne i sportowe znów przyciągnęły tłumy mieszkańców Oświęcimia i okolic, a na dodatek tegoroczna edycja była szczególna i absolutnie wyjątkowa ponieważ przypadała na świętowanie 125 lat jubileuszu Szkoły!

18 maja 2024 roku obchodząca 125 urodziny Szkoła Salezjańska w Oświęcimiu otwarła swoje podwoje dla wszystkich. Organizatorem wydarzenia jest Rada Rodziców, Dyrekcja Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego oraz cała salezjańska społeczność – nauczyciele, Salezjanie, samorząd szkolny oraz uczniowie.

Wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem artystów i lokalnych organizacji, które chętnie prezentują swoje umiejętności i angażują się w organizację, podnoszą rangę wydarzenia, przyciągając dużą liczbę uczestników. Występy utalentowanej młodzieży, orkiestry szkolnej, grup tanecznych, pokazy sztuk walki, tresura psów – to tylko część tego czego mogliśmy doświadczyć w tym roku.


Podziel się tym wpisem: