Wyniki wyszukiwania dla:

Miejsce to wybrał Pan, aby wysłuchać nas!

W niedzielę 6 października 2024 parafia Opatrzności Bożej i Świętego Jana Bosko obchodziła jubileusz 40. lat posługi Salezjanów w Rzeszowie na Nowym Mieście. Uroczystej sumie jubileuszowej przewodniczył Przełożony Inspektorii Krakowskiej ks. dr Marcin Kaznowski. Przed Mszą świętą została przestawiona historia tej Wspólnoty, a konkretnie jej fragment „Jak to się zaczęło”. A początki nie były łatwe. Świadczą o tym zapisy w kronikach parafialnych, a także w wydawnictwach lokalnych gazetek, opracowaniach książkowych na Jubileusz 25. i 35. lecia, okolicznościowym albumie, artykułach opublikowanych w czasopismach Inspektorii Krakowskiej oraz w lokalnej prasie.

Pierwszym salezjaninem, który rozpoczął budowanie tej Wspólnoty w wymiarze materialnym i duchowym był ks. Roman Marek skierowany przez ordynariusza diecezji przemyskiej ks. bp. Ignacego Tokarczuka 24 września 1983 roku do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie. Kapłan otrzymał także zlecenie prowadzenia wszelkich spraw związanych z lokalizacją kościoła w dzielnicy Rzeszowa – „Nowe Miasto”. Zważywszy na ówczesne uwarunkowania polityczne, był to dla Księdza Romana trudny czas pracy. Początkowo były one prowadzone w bardzo ograniczonym gronie „osób wtajemniczonych”, dopiero 6 października 1984 roku oficjalnie przed kupionym przez Kapłana blaszanym barakiem został postawiony Krzyż. Przy tym Krzyżu, w uroczystość Matki Bożej Różańcowe (7 października 1984 roku) z grupką mieszkańców zostały odmówione tajemnice chwalebne Różańca Świętego, a następnie po procesyjnym wejściu do baraku w bardzo skromnych warunkach odprawiona została pierwsza Msza święta. To wydarzenie przyczyniło się do wielkiej mobilizacji mieszkańców osiedla. Wobec nasilających się od samego początku gróźb ze strony władz masowo włączali się najpierw do obrony kaplicy przed likwidacją, a przez kolejne lata do budowy kościoła. Dopiero po trzech latach od rozpoczęcia działalności duszpasterskiej w listopadzie 1987 roku Urząd Miejski w Rzeszowie wydał decyzję o uznaniu blaszanego baraku jako obiektu sakralnego, a Urząd Wojewódzki w Rzeszowie – Wydział do Spraw Wyznań przekazał decyzję o niezgłaszaniu zastrzeżeń w sprawie utworzenia parafii zakonnej Opatrzności Bożej, z równoczesnym zatwierdzeniem ks. Romana Marka SDB jako proboszcza tej parafii (fot.1).

Oficjalnie prace budowlane kompleksu – Kościół – Dom Zakonny – Oratorium rozpoczęto w kwietniu 1990 roku, a w posługę duszpasterską do tego czasu było zaangażowanych już sześciu Kapłanów. Praca Księży Salezjanów przyczyniła się do stworzenia na osiedlu silnych więzi wspólnotowych pomiędzy mieszkańcami. Dlatego prace budowlane pod nadzorem kompetentnych osób pomimo trudności w pozyskiwaniu materiałów postępowały zgodnie z założonymi planami. Przerwał je wielki dramat, jakim był pożar kościoła 11 czerwca 1996 roku. Pomimo wielkiego smutku nie załamał on proboszcza ks. Romana Marka oraz Jego Współbraci i wraz z rzeszą mieszkańców osiedla przy wsparciu licznych parafii diecezjalnych zakonnych, wielu urzędów, firm, sponsorów indywidualnych rozpoczęli „budowanie od nowa”. Do nowego jeszcze bardzo surowego kościoła wierni weszli 24 grudnia 1999 roku, a więc po 16.latach odprawiania nabożeństw w bardzo trudnych warunkach blaszanego baraku (fot.2). Od tego czasu rozpoczęły się prace wykończeniowe kościoła, domu zakonnego i oratorium. Trwało to wiele lat, ale równocześnie kierowani do wspólnoty zakonnej kapłani, kontynuowali trwającą od początku pracę z dziećmi i młodzieżą zgodnie z charyzmatem Zgromadzenia. Dokładali wszelkich starań, by jak najgorliwiej, swoją posługą obejmować coraz liczniejsze ich grupy prowadząc systemem wychowawczym Założyciela Zgromadzenia – Świętego Jana Bosko.

W podsumowaniu minionego czasu należy wyrazić wdzięczność i radość z owoców pracy Księży Salezjanów w Rzeszowie na Nowym Mieście. Jak wynika z zapisów, w kronikach parafialnych w ciągu tych 40 lat służyło ofiarnie posługą duszpasterską i wychowawczą po dzisiaj 55 kapłanów, z których sześciu pełniło godność proboszcza. Dlatego Msza święta dziękczynna za 40 lat trwania tego Salezjańskiego Dzieła była bardzo uroczysta. Uczestniczyło w niej 11 Salezjanów, którzy pracowali w minionym okresie, a także wspierający od samego początku budowę tego Dzieła ks. prałat Stanisław Potera, oraz dziekan dekanatu Rzeszów Katedra ks. Krzysztof Gołąbek i obecny proboszcz parafii i przełożony domu zakonnego ks. Jacek Gęca (fot. 3). Podczas tej Eucharystii dziękowano Bogu w Trójcy Jedynemu za DAR tej Wspólnoty, za wszystkich, którzy modlitwą, pracą i ofiarą ją wspierali i nadal to czynią. Modlitwą otoczono również tych, których Pan odwołał już do wieczności; sześciu kapłanów pracujących w naszej parafii, wśród nich ks. Romana Marka i rzeszę ludzi tak bardzo zaangażowanych w tworzenie tego Dzieła. W homilii inspektor ks. Marcin Kaznowski (fot.4) nawiązał do znaczenia Wspólnoty, która pomaga w przezwyciężaniu samych siebie, na drodze wiary zachęca do pracy nad sobą, pomaga w pokonywaniu trudności, uczy cierpliwości i współpracy w dążeniu do najważniejszego celu – Zbawienia. Ksiądz Inspektor poświęcił też figurę Błogosławionego Józefa Kowalskiego – męczennika Różańca Świętego, która obok wcześniej postawionych; Świętego Franciszka Salezego, Świętego Jana Bosko i Błogosławionego Augusta Czartoryskiego ubogaciła wystrój świątyni.

Na zakończenie od wszystkich wiernych, którzy modlą się w tej świątyni, były słowa wdzięczności i zapewnienie o pamięci w modlitwie za wszystkich Duchowych Synów Świętego Jana Bosko zaangażowanych w to Rzeszowskie Salezjańskie Dzieło.

Janina Błażej
Fot. Archiwum Parafii


Podziel się tym wpisem: