Jesteśmy Księdzem Bosko

“We are Don Bosco” – to motto, w wielu językach, propagują Salezjańskie Prokury Misyjne z całego świata z okazji Światowych Dni Młodzieży w Panamie i w kontekście obchodów uroczystości Świętego Młodzieży (31 stycznia).

Pielgrzymi z salezjańskich środowisk, uczestniczący w ŚDM w Panamie mogą dzielić się swoimi świadectwami, używając hasła #WeAreDonBosco.

Skierowana do młodych ludzi propozycja, jest prosta: ten, kto jest w Panamie, niech prześle zdjęcia i posty, korzystając z hasztagów: #WeAreDonBosco i #IAmSalesian, oprócz innych, które proponują ŚDM. Wzmocni się w ten sposób więź między tymi wszystkimi, którzy są związani ze światem salezjańskim. Pozwoli to również tym, którzy nie mogli przybyć do Panamy, czuć się uczestnikami ŚDM.

Motto “My jesteśmy Księdzem Bosko” ma rozpowszechnić przesłanie o tym, że Ksiądz Bosko wciąż żyje – w 30 tys. zakonników i zakonnic, którzy służą młodzieży najbardziej potrzebującej, wcielając jego przykład i styl; w 3 milionach osób, które przeszły przez salezjańskie programy formacyjne; w 5500 salezjańskich szkół na świecie, a także w 330 domach dla młodych przeżywających trudności i 1100 ośrodków kształcenia zawodowego.

Różne motywy doprowadziły do tej inicjatywy. Przede wszystkim szczególny charakter obecnego miesiąca, już w jakiś sposób “salezjańskiego”. W tym roku styczeń to jednocześnie miesiąc ŚDM, odbywających się kraju, który szczególnie umiłował Księdza Bosko.

Poza tym to także wyraz współpracy i jedności między Salezjańskimi Prokurami Misyjnymi, które chce się uwidocznić również przez informacje i wspólne projekty w zakresie komunikacji społecznej.

Nie można też zapominać o obecności na tych ŚDM młodych z Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego (MGS). Istotnie, każde ŚDM mają w pierwszych szeregach członków MGS, którzy, gdy chodzi o duchowość młodzieżową, radość, solidarność i dzielenie się, “zawsze są u siebie w domu”, stanowiąc przez to wzorcowy model sieci młodych wierzących z całego świata.

W czasie ŚDM łatwo zauważyć salezjańską specyfikę: akceptacja, która towarzyszy pielgrzymom; formacyjny i duchowy charakter oficjalnych spotkań danego dnia; radość tych, którzy mają udział w podobnych doświadczeniach, chociaż te realizują się na odległość; piosenki dedykowane Księdzu Bosko w różnych językach i w różnych stylach muzycznych, duże liczebnie grupy młodych.

Więcej informacji jest dostępnych na stronach: www.missionidonbosco.org i salesianmissions.org/wyd. Na tej ostatniej stronie można pobrać – w językach angielskim i hiszpańskim – specjalną modlitwę dla młodych, zawierającą prośbę o wstawiennictwo Księdza Bosko.

Tekst i zdjęcie: ANS – Agenzia Notizie Salesiana

Więcej w tej kategorii: